Strona głównaFinanseO emeryturze warto pomyśleć z wyprzedzeniem

O emeryturze warto pomyśleć z wyprzedzeniem

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 roku liczba emerytów wzrośnie do prawie 12,5 mln osób. Przy zmniejszającej się liczbie osób w wieku produkcyjnym mogłoby się wydawać, że emerytura Polaków nie rysuje się w jasnych barwach. Jak się jednak okazuje, rozwiązania ewentualnego problemu z wysokością świadczeń przyszli emeryci mogą szukać w III filarze systemu emerytalnego.
O emeryturze warto pomyśleć z wyprzedzeniem [© Irina Fischer - Fotolia.com] Biorąc pod uwagę , liczba osób w wieku poprodukcyjnym może wzrosnąć nawet o ponad 60% w porównaniu ze stanem obecnym – tym samym co trzeci Polak byłby emerytem. Oznacza to, że dużo większe wydatki emerytalne będą finansowane przez zmniejszającą się liczbę osób pracujących. Ta perspektywa sprawia, że coraz więcej spośród nas, obawiając się o wysokość swojej emerytury, i mając na uwadze spokój swój i swoich najbliższych, poszukuje alternatyw, które pozwoliłyby znacznie poprawić poziom życia w wieku senioralnym. Jednym z rozwiązań, które w ostatnich latach zyskują coraz szersze grono odbiorców, są produkty III filaru, a dokładniej IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego).

Łączna liczba kont emerytalnych prowadzonych w ramach przekroczyła w końcu 2016 roku 1,5 mln. Również wartość aktywów ulokowanych na tych kontach emerytalnych wzrosła w ostatnim roku do kwoty ponad 7,7 mld złotych.

– Wiele osób w wieku produkcyjnym skłania się ku rozwiązaniom, pozwalającym samodzielnie, prywatnie zabezpieczyć przyszłość. Duża część oszczędzających swoją „bezpieczną przystań” odnajduje w III filarze emerytalnym, co możemy zauważyć, analizując jego rokroczny wzrost. Jest to dla nich korzystne rozwiązanie z wielu powodów, przede wszystkim pod względem podatkowym. Pozytywny wpływ na zainteresowanie i IKZE ma także możliwość dziedziczenia środków, które zostały zaoszczędzone na tych kontach. To ważna zaleta, bowiem wielu właścicieli kont emerytalnych ma na uwadze nie tylko swoje dobro, ale także komfort swoich najbliższych – tłumaczy Agnieszka Łukawska z Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Zarówno IKE, jak i IKZE są zwolnione z podatku Belki, przy czym IKE – pod warunkiem oszczędzania przez co najmniej 5 lat i wypłaty oszczędności po ukończeniu 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 lat. IKZE finalnie opodatkowane jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 10%, ale wpłaty dokonane w danym roku podatkowym można odliczyć w rocznym rozliczeniu PIT. W 2017 roku oszczędność podatkowa z tytułu IKZE może wynieść nawet do 1 636,99 zł (przy maksymalnej wpłacie na IKZE i progu podatkowym 32%). W przypadku dziedziczenia środków, niezależnie od wybranego rozwiązania, na osoby uposażone i spadkobierców nie jest nakładany podatek od spadków i darowizn.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X