Strona głównaFinanseNowy wariant metody "na wnuczka": Oszuści podają się za CBŚ i wyłudzają pieniądze

Nowy wariant metody "na wnuczka": Oszuści podają się za CBŚ i wyłudzają pieniądze

Słynna już metoda „na wnuczka” niestety nadal jest wykorzystywana do okradania osób starszych. Przez lata doczekała się licznych mutacji. Nasza Czytelniczka przesłała informację o podszywaniu się oszustów pod Centralne Biuro Śledcze.
Nowy wariant metody "na wnuczka": Oszuści podają się za CBŚ i wyłudzają pieniądze [© aleutie - Fotolia.com]
Mechanizm wszystkich jest podobny. Ktoś dzwoni (zazwyczaj na numer stacjonarny) i podaje się za przyjaciela, członka rodziny albo osobę zaufania publicznego. Prosi o przygotowanie pieniędzy i przekazanie ich osobie, która po nie przyjdzie. Podawane przyczyny są różne – od udzielenia pomocy wnukowi w potrzebie (np. po wypadku), po konieczność ochrony środków przed ich pobraniem z banku w wyniku włamania.

Ostatni przypadek jest o tyle niebezpieczny, że zawiera element mający na celu uwiarygodnienie oszusta. Otóż osoba, która dzwoni podaje się za funkcjonariusza CBŚ, a następnie prosi o zapisanie danych i numeru telefonu, pod którym można ją „zweryfikować”.
Rozmowa bardzo przypomina podobne telefony z banków, z tą różnicą że przedstawiciel legalnie działającej instytucji finansowej wskazuje, że numery telefonów do weryfikacji znajdują się na oficjalnej stronie internetowej lub w dokumentach banku.

Dalej ma standardowy przebieg. „Funkcjonariusz” ostrzega, że nastąpiło włamanie na konto, prosi o współpracę w postaci podjęcia środków i wręczenia umówionej osobie, lub o dokonanie przelewu na wskazany numer konta.

Pamiętajmy, służby nie działają w ten sposób! Jeśli ktoś zadzwoni z podobną historią, należy bezwzględnie unikać podawania jakichkolwiek swoich danych, a po zakończeniu rozmowy poinformować o niej Policję. Warto też ostrzec znajomych o nowych formach działania oszustów.

Serdecznie dziękujemy naszej Czytelniczce za podzielenie się z nami informacją i ostrzeżeniem.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy