Strona głównaFinanseNobel z Ekonomii 2019 za eksperymentalne podejście do walki z globalnym ubóstwem

Nobel z Ekonomii 2019 za eksperymentalne podejście do walki z globalnym ubóstwem

Tegoroczny Nobel z Ekonomii został przyznany trzem osobom, laureatami zostali: Abhijit Banerjee z Massachusetts Institute of Technology, Esther Duflo z tej samej instytucji oraz Michael Kremer z Harvard University w USA. Uczonych za eksperymentalne podejście do walki z globalnym ubóstwem.
Pomimo ostatniej znaczącej poprawy, jednym z najpilniejszych problemów ludzkości jest zmniejszenie światowego . Ponad 700 milionów ludzi ma nadal bardzo niskie dochody. Każdego roku około pięciu milionów dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu chorób, którym można by zapobiec lub wyleczyć je dzięki leczeniu nie wymagającemu dużych nakładów finansowych. Połowa dzieci na świecie rezygnuje ze szkoły, nie potrafiąc i liczyć.

Tegoroczni Laureaci zastosowali nową metodę uzyskiwania wiarygodnych odpowiedzi na pytanie o najlepsze sposoby walki z globalnym ubóstwem. Ogólnie rzecz ujmując, ich taktyka obejmuje podzielenie problemu na mniejsze, łatwiejsze do analizy zagadnienia, przykładowo na zapytania o najskuteczniejsze działania dla poprawy stanu edukacji czy zdrowia dzieci. Wykazali podział tej kwestii na drobniejsze całostki często pozwala na ich lepszą analizę poprzez odpowiednio zaprojektowane eksperymenty udziałem osób najbardziej dotkniętych biedą.

W połowie lat 90-tych Michael Kremer, wraz z innymi, wykazał, jak znaczące może być to podejście, stosując eksperymenty terenowe dla sprawdzenia skuteczności określonych interwencji, które mogłyby poprawić edukację w zachodniej Kenii.
Abhijit Banerjee i Esther Duflo przeprowadzili podobne badania dotyczące innych zagadnień w innych krajach. Ich eksperymentalne metody badawcze są obecnie dominujące w ekonomii rozwoju.

Uzyskane przez Laureatów wyniki istotnie poprawiły nasze możliwości walki z ubóstwem w praktyce. Przykładowo, w efekcie jednego z ich badań ponad pięć milionów indyjskich dzieci wzięło udział w skutecznych programach korepetycji w szkołach. Innym przykładem są tu dotacje na profilaktyczną opiekę zdrowotną, które zostały wprowadzone w wielu krajach. To tylko dwa exempla sposobu, w jaki ten owe badania zmniejszają poziom globalnego ubóstwa. Mają one jednak duży potencjał poprawy jakości życia najbiedniejszych ludzi na całym świecie.

została przyznana Williamowi D. Nordhausowi z Yale University i Paulowi M. Romerowi z NYU Stern School of Business za „zintegrowanie zagadnienia zmian klimatu z długoterminową analizą makroekonomiczną".

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć