Strona głównaFinanseNiska kwota wolna od podatku sprzeczna z Konstytucją

Niska kwota wolna od podatku sprzeczna z Konstytucją

Zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3091 zł są niezgodne z Konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Przepisy te stracą moc 30 listopada 2016 r. O zbadanie kwestii kwoty wolnej od podatku zwróciła się do Trybunału poprzedni Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz.
Niska kwota wolna od podatku sprzeczna z Konstytucją Według , skarżącej zasady ustalania kwoty wolnej od podatku, obecne rozwiązanie krzywdzi podatników, bowiem kwota wolna od podatku została określona w oderwaniu od przyjętych w obowiązującym prawie kryteriów ubóstwa. Wątpliwości Rzecznika budził również brak stałego mechanizmu waloryzacji kwoty wolnej od podatku. Według RPO, ustawodawca nie powinien też tworzyć przepisów prawa, które nakładają obowiązki podatkowe na osoby, które sam uznał za żyjące w ubóstwie.

Trybunał stanął na stanowisku, że prawodawca, ustalając kwotę wolną od podatku, musi brać pod uwagę stan finansów państwa. Nie oznacza to jednak konstytucyjnego przyzwolenia na kształtowanie systemu podatkowego i jego elementów w sposób arbitralny i niesprawiedliwy. Jego działalność w tym zakresie musi uwzględniać zasady i wartości konstytucyjne, w tym właściwe rozkładanie ciężarów publicznych i indywidualną zdolność do ponoszenia ciężarów podatkowych. Trybunał Konstytucyjny wskazał, że ustawodawca, kształtując system podatkowy, oprócz zasady sprawiedliwości podatkowej, decydującej o kształcie obowiązku podatkowego, musi uwzględnić zasadę . Ma ona związek z godnością człowieka.

Minimum egzystencjalne dwukrotnie większe od kwoty wolnej

Trybunał uznał, że nie jest racjonalna regulacja prawa podatkowego, ustalająca kwotę wolną od podatku na poziomie 3091 zł, podczas gdy ustawa o pomocy społecznej określa, że osobą żyjącą w ubóstwie jest ta, której dochód roczny nie przekracza 7608 zł - w przypadku osoby samotnie gospodarującej i 6168 zł, w przypadku osoby w rodzinie. Tak niska kwota wolna od podatku oznacza, że zarobki niższe od minimum egzystencjalnego są jeszcze dodatkowo opodatkowane.

Jak stwierdził TK, ustawodawca kształtując skalę podatkową powinien chronić poziom życia ludzi, tak aby zapobiegać popadaniu ich w . Kwota zmniejszająca podatek ma bowiem umożliwić ustalenie podatku dochodowego od osób fizycznych w taki sposób, że jednostce zostanie pozostawiona określona wysokość dochodu do swobodnej dyspozycji. Cel ten ma wymiar społeczny i polega na pozostawieniu jednostce pewnego dochodu niezbędnego do zaspokojenia jej podstawowych potrzeb. Ustawodawca, indywidualizując obowiązek podatkowy, musi brać pod uwagę zapewnienie człowiekowi minimum egzystencji. Ma to oparcie w podmiotowości człowieka wynikającej z jego godności.

Bez wpływu na zapłacone już podatki

TK podkreślił, że wyrok dotyczy jedynie mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek i ma znaczenie na przyszłość. Nie rodzi on roszczenia o weryfikowanie zapłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie daje również podstawy dla wznawiania postępowania podatkowego.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć