Strona głównaFinanseNie oszczędzamy na emeryturę. Polacy nie myślą o zabezpieczeniu na starość

Nie oszczędzamy na emeryturę. Polacy nie myślą o zabezpieczeniu na starość

Mimo, że uważamy odkładanie pieniędzy na emeryturę za zachowanie pożądane i rozsądne, w Polsce dominuje oszczędzanie na bieżące wydatki, nie zaś długoterminowe odkładanie. Niewiele jest gospodarstw domowych, w których oszczędzanie konkretnych sum stanowi stały element budżetu.
Nie oszczędzamy na emeryturę. Polacy nie myślą o zabezpieczeniu na starość [© Sebastian Duda - Fotolia.com] Z badań przeprowadzonych przez Fundację Kronenberga "Postawy Polaków wobec oszczędzania" wynika, że ponad połowa respondentów wydaje tyle, ile zarabia, a 34 proc. oszczędza "od czasu do czasu". Zatem jedynie 17 proc. dysponuje nadwyżką dochodów nad wydatkami. Jeśli już oszczędzamy, to krótkoterminowo: na elektronikę, wypoczynek czy samochód. Badania dowodzą, że aż pięć razy więcej gospodarstw oszczędza na krótki termin w stosunku do tych, które myślą o długiej perspektywie. Znaczenie dla oszczędzania ma źródło dochodu oraz sytuacja rodzinna. Wśród gospodarstw domowych, utrzymujących się z tzw. źródeł niezarobkowych, zaledwie co czwarte mogło wykazać się jakimikolwiek oszczędnościami. Z kolei w przypadku rodzin wielodzietnych oszczędza 1/3.

Aż 2/3 respondentów uważa, że warto odkładać pieniądze "na przyszłość". Nastawienie to nie znajduje jednak odbicia w podejmowanych decyzjach. nie znajduje się na wysokim miejscu rankingu priorytetów oszczędnościowych.

Polskie gospodarstwa domowe preferują tradycyjne formy oszczędzania - lokaty lub depozyt w banku. Są to równocześnie produkty zupełnie niepasujące do długoterminowego gromadzenia pieniędzy. Drugie miejsce zajmuje produkt ubezpieczeniowy „polisa na życie z częścią inwestycyjną”, który dobrze przystaje do profilu oszczędzania na długi okres. Obecnie toczy się dyskusja nie tylko nad jego opłacalnością, ale i nad klauzulami umownymi, które w Polsce dość często czynią z tego narzędzia raczej iluzoryczny sposób na pomnożenie pieniędzy. W ostatnim czasie zostało już wytoczone lub w toku przygotowania jest co najmniej kilka pozwów zbiorowych przeciw towarzystwom oferującym ten produkt.

Aż 25,2 proc. respondentów wskazało nieruchomości jako formę zabezpieczenia się na emeryturę.

Nadal popularne jest trzymanie środków w przysłowiowej „skarpecie”, bowiem co 10-ty z ankietowanych wskazał na taką formę na „starość”. Oszczędności na emeryturę w formie obligacji deklaruje ponad 7 proc. badanych, a w akcjach jedynie 4,5 proc. Tymczasem właśnie w długim horyzoncie czasowym docenione winny być zalety względnie bardziej ryzykownych instrumentów finansowych.

Polski model oszczędzania bliższy jest modelowi występującemu w Rumunii, czy Turcji niż w krajach Europy Zachodniej takich jak Niemcy, Austria a nawet mocno dotknięte kryzysem państwa południa Europy. Nie mamy nawyki systematycznego oszczędzania małych kwot, ale z dużą regularnością w długim okresie.

To kolejne badania wskazujące, że Polacy nie myślą o oszczędzaniu w dłuższej perspektywie. W styczniu przyniósł raport ING.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:36:02, 15-04-2014 ~gość: 80.238.72.xxx

    A z czego mają odkładać na emeryturę?A kto zarobił na składkach w OFE.? Kto zarabia w TFI i na giełdzcie.? O wspomianych polisach już nie mówiąc.Może jesteśmy głupi i naiwni ale nie wszyscy i nie aż tak.
  • 07:58:48, 25-04-2014 miloszczek

    Widzę po swoich znajomych - że w coraz większym stopniu interesują się przyszłością i inwestują w różnego rodzaju lokaty, nieruchomości czy w III filar (nie ma w nim podatku Belki). Jakie są możliwości oszczędzania na emeryturze można przeczytać tutaj: http://ubezpieczenieitp.pl/oferta/3-...e-na-emeryture
    Należy szukać takich opcji, które są bezpieczne. Granie na giełdzie więc odpada.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy