Strona głównaFinanseNawet połowa nieruchomości w Polsce jest nieubezpieczona

Nawet połowa nieruchomości w Polsce jest nieubezpieczona

Na kredyt, za gotówkę, dla siebie lub jako inwestycję – ostatnie dane z rynku mieszkaniowego pokazują wzrost sprzedaży nowych domów i mieszkań od deweloperów. Zakup lokum to zazwyczaj największy wydatek w życiu. Pożar, żywioły, a nawet włamanie mogą spowodować znaczące szkody. Mimo, że z każdym rokiem liczba Polaków kupujących ubezpieczenia majątkowe sukcesywnie wzrasta, to i tak niespełna połowa nieruchomości w Polsce nadal nie jest ubezpieczona.
Nawet połowa nieruchomości w Polsce jest nieubezpieczona [©  Andrey Popov - Fotolia.com] Według raportu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w ubiegłym roku strażacy gasili ogień w domach i mieszkaniach prawie 27 tys. razy. Z kolei z raportu Komendy Głównej Policji wynika, że w 2015 roku dokonało ponad 94,5 tys. razy. Szkody na mieniu mogą kształtować się od kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych. Większość osób nie kupuje polisy gdyż uważa, że jest ona za droga. Tymczasem towarzystwa ubezpieczeniowe proponują coraz szersze zakresy ochrony i zachęcają do kupowania całych pakietów ubezpieczeniowych. Z tego względu polisy majątkowe są obecnie jednymi z najchętniej wykupowanych na rynku.

Ochrona potrzebna cały rok

Skutki nawałnic, przepięcia, włamania i kradzieże – to najczęstsze szkody wyrządzone na mieniu Polaków podczas letnich miesięcy. Ponad 40 proc. zgłaszanych w tym czasie szkód związanych jest z aurą, głównie gwałtownymi burzami i opadami. Firmy ubezpieczeniowe podają, że prawie 60 proc. wszystkich szkód mieszkaniowych to wynik zalania, głównie przez gwałtowne opady, awarie urządzeń i instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz szkody wyrządzone w tym zakresie przez sąsiadów. W III kwartale 2015 roku wybuchło ponad 124 tys. . W lipcu było ich ponad 58 tys., w sierpniu prawie 42 tys., a we wrześniu ponad 24 tys. Stanowiło to prawie 45 proc. wszystkich ubiegłorocznych pożarów. O ile nawałnice i ich skutki odczuwalne są najczęściej w miesiącach letnich, o tyle inne zdarzenia występują cały rok. Wyraźny wzrost liczby interwencji do pożarów zauważalny był w styczniu 2015 i wynosił prawie 22 tys. W okresach zimowych ogień pojawia się najczęściej w wyniku dogrzewania mieszkań niesprawnymi piecykami lub innymi tego typu urządzeniami. Warto więc posiadać ochronę ubezpieczeniową przez cały rok.

W jakim zakresie chcemy się ubezpieczać?

Najczęściej kupowane ubezpieczenia majątkowe obejmują ochroną ruchomości domowe, mury i elementy stałe domu lub mieszkania, a także OC w życiu prywatnym. Okazuje się, że ubezpieczeni posiadający takie polisy, nadal często nie wiedzą z jakich elementów się one składają. Ubezpieczyciele zaczynają jednak zauważać coraz wyraźniejszą zmianę w tym zakresie.

Z analiz ubezpieczycieli wynika, że odsetek kupujących polisy majątkowe „w ciemno”, kierujących się bardziej ceną niż zakresem ochrony, stale maleje. Klienci są coraz bardziej świadomi i mają duże oczekiwania, co do ochrony swojego majątku. Klienci chcą też często ubezpieczać małą architekturę, elewację, ogrodzenie, czy też rośliny przydomowe. Ubezpieczenie OC rozszerzają o szkody mogące zostać wyrządzone podczas m.in. pływania jachtami czy motorówkami, zabawy dronem, uprawiania sportów ekstremalnych czy szkody wyrządzone w związku z posiadaniem i użytkowaniem koni.

Różnorodność ochrony

Ubezpieczyciele stale rozszerzają pakiety ubezpieczeń domów i mieszkań. W zakres ochrony może wejść dodatkowo mienie służbowe, takie jak np. laptop służbowy używany w domu czy unit stomatologiczny lekarza dentysty prowadzącego działalność w miejscu ubezpieczenia. Ciekawymi opcjami, możliwymi przy zakupie ubezpieczenia mieszkaniowego, jest wsparcie prawne albo tzw. OC sąsiada – ubezpieczenie szkód powstałych wskutek czy OC lokatora – ubezpieczenie od szkód wyrządzonych osobom trzecim przez naszych najemców. Wśród zakresów ochrony w pakietach ubezpieczeń majątkowych dostępnych na rynku coraz częściej można znaleźć usługi assistance: domowego, medycznego, samochodowego czy rowerowego.

Odpowiednie ubezpieczenie domu lub mieszkania pomoże zrekompensować ewentualne, często bardzo kosztowne straty mogące powstać w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Rozszerzając zakres ochrony o elementy istotne dla nas, możemy zabezpieczyć nie tylko dodatkowe elementy majątku, ale także siebie i rodzinę oraz uniknąć odpowiedzialności za szkody spowodowane przez nasze dzieci, zwierzęta czy lokatorów.

TU Inter

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy