Strona głównaFinanseNawet krótkotrwały smutek zachęca do nieracjonalnych zakupów

Nawet krótkotrwały smutek zachęca do nieracjonalnych zakupów

To, jaki masz nastrój, wpływa na twoje zachowania zakupowe, bez względu na to, czy jesteś tego świadomy, czy nie. W nowym badaniu odkryto, że ludzie odczuwający smutek i są skoncentrowani na sobie wydają więcej pieniędzy na zakup tych samych produktów niż osoby pozostające w neutralnym stanie emocjonalnym.
Nawet krótkotrwały smutek zachęca do nieracjonalnych zakupów [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
Zwiększone skoncentrowanie na sobie ma wpływ na związek między negatywnymi emocjami i podejmowaniem kiepskich decyzji dotyczących wydatków.

W ramach eksperymentu uczestnicy obejrzeli albo smutny filmik wideo, albo pozbawiony emocji. Następnie mogli zakupić zwykły towar, np. butelkę wody, w różnych cenach. Ci, którzy obejrzeli smutny film, byli gotowi zapłacić prawie 300 proc. więcej za produkt niż pozostali. Co ciekawe, uczestnicy doświadczający nie uważali, że emocjonalna treść filmu w jakikolwiek sposób wpłynęła na ich zakupowe .

Skupienie się na sobie jest tu kluczem do wyjaśnienia. Wśród uczestników nakierowanych na odczuwanie smutku ci, którzy byli bardzo skoncentrowani na sobie, płacili więcej niż inni. Przygnębienie silnie zwiększa skupienie się na sobie, przez co trudno jest zwracać uwagę na wartość produktów i racjonalnie ją ocenić. Co więcej, zatroskani ludzie mają tendencję do zmniejszania wartości samych siebie i tego, co ich otacza, a więc chętniej płacą zawyżone ceny za dobra materialne.

Według ekspertów, w prawdziwym życiu smutek może mieć jeszcze poważniejsze efekty, ponieważ wywołane podczas eksperymentu nie były silne, a przygnębienie w realnym życiu bywa znacznie głębsze. Skutek tego może też dotyczyć innych dziedzin, nie tylko zakupów, i powodować m. in. nieracjonalne zachowania w grze na giełdzie czy szukanie nowych relacji - bez świadomości, że kierują tym emocje.

Na podstawie:

Tagi: zakupy, emocje, smutek

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy