Strona głównaFinanseNa co przeznaczymy zwrot podatku? Na wypoczynek

Na co przeznaczymy zwrot podatku? Na wypoczynek

Blisko ¾ Polaków nie ma problemów z rozliczeniem podatku za 2017 rok, a co drugi ankietowany złożył już roczną deklarację PIT i czeka na swoją nadpłatę. W zależności od przysługujących ulg i odliczeń zwrot podatku dla rodziny z czwórką dzieci może wynieść nawet ponad 7 tys. złotych. Pieniądze wydamy na krótki wypoczynek lub będzie to dodatkowy zastrzyk gotówki na codzienne wydatki.
Na co przeznaczymy zwrot podatku? Na wypoczynek [Fot. whitelook - Fotolia.com] Do połowy marca 51,4 proc. Polaków złożyło roczne deklaracje w swoim Urzędzie Skarbowym, a 39 proc. zrobi to w najbliższym czasie – wynika z badania SW Research, zlecanego przez firmę e-file. Coraz więcej podatników decyduje się na rozliczenie i jak sami podkreślają jest to dla nich prosty i zrozumiały mechanizm. Aż 73% badanych podkreśliło, że złożenie zeznawania podatkowego nie stanowi dla nich trudności i zajmuje im to niewiele czasu.

PIT na ostatnią chwilę?

Dla częściej niż co trzeciego badanego istotne jest złożenie deklaracji podatkowej najwcześniej jak to możliwe. W tej grupie dwóch na trzech badanych jako główne korzyści z tego działania podaje szybsze uzyskanie zwrotu podatku, a ponad 40 proc. osób chce mieć ten obowiązek już z głowy.
Wyniki badania pokazują, że Polacy nie rozliczają się już z Urzędem Skarbowym na tzw. ostatnią chwilę. Dostrzegają korzyści i doskonale wiedzą, że im wcześniej się rozliczą, tym wcześniej otrzymają zwrot podatku. Jednak oprócz terminu liczy się także tryb w jakim złożymy zeznanie. Szybciej dostaniemy pieniądze, jeśli rozliczymy się drogą elektroniczną – wyjaśnia Donata Basińska, ekspert z firmy e-file.

Pieniądze z PIT na tygodniowy wypoczynek

67 proc. badanych wskazało, że rozliczyło się już z fiskusem, ponieważ chcą otrzymać jak najszybciej zwrot podatku. Taka nadpłata należy się podatnikowi, u którego zaliczki na podatek dochodowy opłacane były w trakcie roku prawidłowo, ale jak się okazało po zakończeniu roku - w kwocie wyższej, niż należny podatek.
Zwrot może wynikać m.in. ze stosowania wspólnego rozliczenia, podwyższonych kosztów podatkowych czy też z wykorzystania ulg podatkowych, takich jak ulga prorodzinna, ulga internetowa, czy odpisy dla osób niepełnosprawnych lub inne odliczenia. Taka należność może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych – dodaje Donata Basińska.
Jak przyznają Polacy, już na początku roku planują na co przeznaczą nadpłacony podatek. Co piąty respondent chciałby wydać pieniądze na , wyjazd z rodziną czy krótki urlop w ulubiony region Polski lub do wymarzonego SPA. Z drugiej strony, niewiele mniejszy odsetek (19 proc.) wskazuje, że te pieniądze posłużą mu na codzienne wydatki. 14 proc. ankietowanych chciałoby je zaoszczędzić, a co dziesiąty – zainwestować w samochód lub remont mieszkania.

Jak wyliczają eksperci e-file, rodzina z dwójką dzieci korzystająca z ulgi prorodzinnej, internetowej (po 300 zł) i ulgi na leki (rehabilitacja 300 zł) oraz darowizny (500zł), w której mąż posiada umowę o pracę (50 000 zł brutto przychód), a żona umowę o pracę przez część roku (3 miesiące) z przychodem 9738,97 brutto, może liczyć przy wspólnym rozliczeniu na zwrot podatku w kwocie 2 848 zł. Taka kwota w pełni pokryje koszty tygodniowego pobytu dla całej rodziny w wymarzonym SPA all inclusive.

W przypadku rodziny z czwórką dzieci korzystającej z ulgi prorodzinnej, na internet (po 300 zł) oraz darowizny (400 zł), kwota zwrotu może wynieść nawet 7105,06 zł. Przy założeniu, że zarobki wyglądają następująco: mąż – umowa o pracę 50 000 zł brutto, żona - umowa o pracę 72 339,39 zł (w tym 47 614,28 zł z praw autorskich). Nadpłata podatku, w takiej wysokości dla sześcioosobowej rodziny, wystarczy na opłacenie dla każdego dziecka rocznego kursu z ulubionego sportu czy hobby. Może to też być świetna okazja do wspólnego kilkudniowego wyjazdu np. w góry lub nad morze.

Na zastrzyk gotówki od Urzędu Skarbowego może liczyć także osoba posiadająca umowę zlecenie z przychodem rocznym 24 000 brutto, po uwzględnieniu kwoty kosztów (4141,92), składki ZUS (3290,40 zł), składki zdrowotnej (1863,84) oraz zaliczki na podatek w trakcie roku (1380zł), otrzyma zwrot podatku w kwocie 818 zł.

Jakie ulgi i dla kogo?

Ulga prorodzinna jest jedną z najpopularniejszych ulg, z jakich korzystają podatnicy. Co czwarty badany wskazał, że korzystał w tym roku z tej ulgi. Od podatku PIT w rozliczeniu rocznym można bowiem odliczyć nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, ile dzieci mamy na utrzymaniu i jakie są limity odliczeń w podatku PIT. wskazane przez Polaków, które wykazują w rozliczeniu podatkowym to: internetowa (10,4 proc.), rehabilitacyjna (6,8 proc.), krwiodawcy (5,3 proc.). Połowa ankietowanych nie korzysta z żadnych ulg albo nie wie, że takie mu przysługują.

Podatnicy, którzy złożyli deklaracje podatkowe w styczniu, otrzymywali już zwrot najszybciej, średnio po 23 dniach. Ci, którzy rozliczyli się z fiskusem w lutym otrzymali, pieniądze w marcu – po 26 dniach. Marcowi podatnicy muszą poczekać na swój zwrot średnio 41 dni a kwietniowi 52 dni.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy