Strona głównaFinanseKto może odliczyć od dochodu wydatki na leki?

Kto może odliczyć od dochodu wydatki na leki?

Osoba niepełnosprawna, która posiada prawo do ulgi rehabilitacyjnej, może w rocznym rozliczeniu podatku odliczyć od dochodu wydatki poniesione na leki. Dotyczy to także tych przypadków, gdy przyjmowanie danych leków nie jest związane z niepełnosprawnością - pisze Gazeta Prawna.
Takie przypadki zdarzają się dość często: osoba, która ma orzeczoną niepełnosprawność np. z powodu niedosłuchu, jednocześnie choruje na serce, cukrzycę czy niedoczynność tarczycy. W związku z tymi chorobami musi kupować leki, których wartość przekracza 100 zł w miesiącu.

Zdaniem doradcy podatkowego z Kancelarii Doradztwa Podatkowego PAMA Pawła Małeckiego, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik będący osobą niepełnosprawną lub mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, obniża podstawę opodatkowania o wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesionych w roku podatkowym. Wydatki te to m.in. zakup leków na kwotę przekraczającą 100 zł miesięcznie. Można je jednak odliczyć tylko wtedy, gdy lekarza specjalista potwierdzi, że dana osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 19:08:38, 27-05-2009 adarys1953

  A jak ma to potwierdzenie lekarza wyglądać.Przecież wypisuje mi recepty i wszystko zapisuje w "karcie".Co jeszcze trzeba?
 • 19:20:32, 27-05-2009 leluri

  zaświadczenie od specjalisty,że leki są niezbędne do poratowania zdrowia i życia. leki na które przysługują odliczenia powinny być zgodne z orzeczeniem o przyczynie niepełnosprawności. takie wyjaśnienie otrzymałam z miejscowego Urzędu Skarbowego.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Akademia Pełni Życia
 • Hospicja.pl
 • EWST.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X