Strona głównaFinanseKredyt na spłatę kredytu

Kredyt na spłatę kredytu

Mam zaciągnięty kredyt, dzięki któremu sfinansowałem dość spory remont domu. Ktoś mi podpowiedział, że mogę wziąć „kredyt refinansowy”, który pomoże mi w łatwiejszy sposób spłacić poprzednie zobowiązanie. Czy to prawda? Czym właściwie jest kredyt refinanansowy i czy w mojej sytuacji warto go zaciągać? Na co zwracać ewentualnie uwagę przeglądając różne oferty banków go oferujących?
Kredyt na spłatę kredytu Kredyt refinansowy to inaczej mówiąc kredyt, za pomocą którego możemy spłacić wcześniej zaciągnięte zobowiązania kredytowe. Głównym celem korzystania z takiego rozwiązania jest zwykle chęć zamiany aktualnego kredytu na tańszy. Istnieje często również możliwość jednoczesnego wydłużenia okresu kredytowania, co dodatkowo wpływa na obniżenie wysokości raty. Należy jednak pamiętać, że takie wydłużenie może wpłynąć na wzrost całkowitego kosztu pożyczki, czyli sumy odsetek jakie kredytobiorca będzie musiał zapłacić w nowym, dłuższym okresie spłaty.

Charakter możliwego do uzyskania kredytu refinansowego zależy przede wszystkim od rodzaju zobowiązań, które zmierzamy nim spłacić. Jeżeli zaciągnął Pan kredyt gotówkowy i uzyskane w ten sposób środki przeznaczył na remont nieruchomości, najkorzystniejszą formą kredytu refinansowego wydaje się być kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką na nieruchomości. Taka pożyczka będzie o wiele niżej oprocentowana, a możliwy do uzyskania okres spłaty dłuższy niż w przypadku kredytu gotówkowego. Należy jednak pamiętać, że zbyt długi okres kredytowania może w ostatecznym rozliczeniu wpłynąć niekorzystnie na całkowity koszt zaciągniętego zobowiązania. W przypadku kredytów zabezpieczonych hipoteką pojawiają się często dodatkowe koszty związane z wyceną nieruchomości i ustanowieniem zabezpieczeń (hipoteka, ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie pomostowe do czasu wpisu hipoteki), które również należy wziąć pod uwagę analizując opłacalność oferowanego kredytu.

Z kolei w sytuacji, w której nie ma możliwości skorzystania z kredytu refinansowego zabezpieczonego hipoteką rozwiązaniem pozostaje sprawdzenie czy na rynku są dostępne oferty korzystniejszych (niż posiadany przez Pana obecnie) kredytów gotówkowych, którymi można by spłacić aktualne zadłużenie. Analogicznie należy postąpić w sytuacji kiedy opisane przez Pana zobowiązanie jest tradycyjnym kredytem mieszkaniowym przeznaczonym na remont nieruchomości. Istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego, który będzie przeznaczony na spłatę pierwotnej pożyczki remontowej. Aby takie działanie było racjonalne, nowy kredyt powinien oczywiście charakteryzować się atrakcyjnym oprocentowaniem, a koszty związane z jego zaciągnięciem jak najniższe.

Rozważając zaciągnięcie kredytu refinansowego, który będzie przeznaczony na spłatę naszych aktualnych zobowiązań, należy zawsze porównać jego całkowity szacunkowy koszt. Taka analiza pozwoli sprawdzić czy oferowany nowy kredyt będzie faktycznie bardziej korzystny.

Łukasz Kosiński, Credit House Polska Doradcy Kredytowi

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 00:12:46, 07-01-2012 ~gość: 89.25.228.xxx

    polecam money expert jeżeli ktoś ma wiecej kredytow w roznych bankach i chce to wszystko ogarnac, bo ci ludzie maja wszedzie jakies znajomosci z racji zawodu i kontaktowania sie co chwile z banksterami

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy