Strona głównaFinanseKredyt konsolidacyjny niekoniecznie opłacalny

Kredyt konsolidacyjny niekoniecznie opłacalny

Spłacamy z mężem kilka kredytów – jeden hipoteczny i dwa gotówkowe za sprzęt AGD. Opłacanie kilku rat jest dość uciążliwe, a ich łączna suma mocno obciąża nasz domowy budżet. Słyszałam, że w naszej sytuacji opłacalna może być konsolidacja kredytu, która pozwoli zmniejszyć spłacane raty. Na czym dokładnie to polega? I czy faktycznie możemy na tym zyskać?
Kredyt konsolidacyjny niekoniecznie opłacalny pozwala na scalenie wielu naszych zobowiązań kredytowych w ramach jednego kredytu, w celu odciążenia domowego budżetu poprzez zmniejszenie sumy miesięcznych rat. Do jednego „worka” można wrzucić tu kredyt gotówkowy, samochodowy, kartę kredytową. czy debet w ROR. Niższa rata jest możliwa do uzyskania z jednej strony dzięki temu, że kredyt konsolidacyjny jest zwykle niżej oprocentowany niż kredyty nim spłacane. Z drugiej strony taki kredyt, daje często możliwość wydłużenia okresu kredytowania w stosunku do konsolidowanych kredytów, dzięki czemu spłata tych samych kwot kredytu rozłożona jest w dłuższym czasie. Oba te czynniki pozwalają na znaczne obniżenie wysokości spłacanych rat.

Mechanizm ten działa szczególnie skutecznie w przypadku konsolidacyjnych zabezpieczonych . Dzięki takiemu zabezpieczeniu kredytu banki są w stanie zaoferować atrakcyjne oprocentowanie takiego kredytu oraz pozwolą na wydłużenie spłaty do 20 czy nawet 30 lat. O ile niskie % kredytu konsolidacyjnego zabezpieczonego hipoteką jest niepodważalnym argumentem przemawiającym za opłacalnością takiej oferty, to rozłożenie spłaty kredytu na 20 czy 30 lat może okazać się mało korzystne dla naszego portfela w dłuższym okresie. Długi okres spłaty, nawet jeżeli idzie w parze z niskim oprocentowaniem może w ostatecznym rozrachunku doprowadzić do sytuacji, w której koszt odsetkowy kredytu konsolidacyjnego będzie wyższy niż miałoby to miejsce w przypadku naszych pojedynczych kredytów.

Rozważając zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego należy dokładnie skalkulować i prześledzić różne warianty spłaty. Nie można sugerować się tylko wysokością raty, ale należy przede wszystkim sprawdzić jaki będzie szacunkowy całkowity koszt odsetkowy w skali całego okresu kredytowania. Może okazać się bowiem, że kosztem niższej raty zapłacimy bankowi znacznie więcej odsetek i w długim okresie obciążenie naszego budżetu będzie znacznie większe.

Oferta kredytów konsolidacyjnych dostępnych na rynku jest bardzo szeroka o różnorodna zarówno pod wysokości oprocentowania jak i dostępnych okresów kredytowania. Rozważając zaciągnięcie takiego kredytu warto skorzystać z oferty doradcy kredytowego, który pomoże dokonać porównania ofert i zasugeruje najkorzystniejsze rozwiązanie.

Łukasz Kosiński, Credit House Polska Doradcy Kredytowi

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:19:05, 11-01-2013 ~gość: 5.173.24.xxx

    Trzy umowy kredytowe to już naprawdę dużo, może to mocno obciążyć domowy budżet nawet w przypadku dwóch osób. http://www.comperia.pl/razem-taniej-czyli-kredyt-konsolidacyjny-krok-po-kroku.html - otrzymanie kredytu konsolidacyjnego trwa naprawdę niedługi czas a pożytek z jego otrzymania zwykle jest bardzo duży bo odciąża znacznie budżet.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy