Strona głównaFinanseKredyt: co to jest WIBOR i jak wpływa na raty?

Kredyt: co to jest WIBOR i jak wpływa na raty?

Wraz z żoną chcemy pomóc naszej córce i kupić jej mieszkanie. Mamy zaoszczędzoną pewną kwotę pieniędzy, ale i tak będziemy musieli posiłkować się kredytem hipotecznym. Ktoś nam podpowiedział, że cena zaciągniętego kredytu będzie zależała od poziomu wskaźnika WIBOR. Co to takiego i jaka jest zależność pomiędzy tym wskaźnikiem a kredytem hipotecznym? Na co powinniśmy zwracać uwagę odnośnie WIBOR, zaciągając zobowiązanie kredytowe na mieszkanie?
Kredyt: co to jest WIBOR i jak wpływa na raty? WIBOR to element składowy oprocentowania kredytów, na które oprócz niego składa się także marża banku. Jest to indeks odpowiadający oprocentowaniu pożyczek na rynku międzybankowym. Na wysokość WIBOR kredytobiorca nie ma wpływu, gdyż jest on zależny od sytuacji na rynku kapitałowym i odnosi się do wartości polskiej waluty.

O ile sam indeks może się zmieniać, np. z powodu rosnącej bądź spadającej inflacji, czy zmian stóp procentowych, to marża banku jest stała w trakcie okresu zaciągniętego zobowiązania. Kredytobiorca nie ma dużego pola manewru w tym zakresie, może ewentualnie wybrać bank, który stosuje WIBOR 6-miesięczny albo 3–miesięczny (choć większość banków stosuje właśnie ten 3–miesięczny). Ewentualna różnica w tym zakresie może odnosić się do sposobu aktualizacji oprocentowania w przypadku zmiany indeksu WIBOR. Oznacza to, że bank może zmienić oprocentowanie, w ślad za zmianą indeksu, w kolejnym miesiącu lub po kilku miesiącach. Podwyższenie lub obniżenie wartości indeksu ma wpływ na wzrost lub spadek wysokości raty. Nie jest to jednak tak istotnym elementem oferty kredytowej banku jak wysokość marży, prowizji, ubezpieczenia czy opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu.

Arkadiusz Rembowski, Money Expert

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy