Strona głównaFinanseKłopoty finansowe skutkują bólem fizycznym w starszych latach

Kłopoty finansowe skutkują bólem fizycznym w starszych latach

Stres finansowy może mieć natychmiastowy wpływ na stan emocjonalny, ale czy może doprowadzić do bólu fizycznego? Okazuje się, że jest takie prawdopodobieństwo.
Kłopoty finansowe skutkują bólem fizycznym w starszych latach [fot. Michaił Nowa from Pixabay]
Jeśli w średnim wieku zmagasz się z i osłabionym poczuciem kontroli, późniejszych latach możesz doświadczać nasilonego bólu fizycznego, mówią eksperci z University of Georgia.
Ból fizyczny jest uważany za chorobę, która ma trzy główne komponenty: biologiczny, psychologiczny i społeczny - mówi prof. Kandauda A.S. Wickrama. - U osób starszych współwystępuje z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak ograniczone funkcjonowanie fizyczne, i - dodaje.
Większość badań nad ma charakter neurologiczny, ale okazuje się, że należy powiązać je również ze stresującymi doświadczeniami rodzinnymi.

Przez niemal trzy dekady zbierano dane dotyczące 500 rodzin rodzin, które doświadczyły problemów finansowych związanych z kryzysem rolniczym mającym miejsce pod koniec lat 80-tych. Większość tych osób liczy sobie teraz ponad 65 lat.

Nawet po tym, jak wzięto pod uwagę współistniejące choroby fizyczne, obecny dochód rodziny i wiek badanych, odkryto związek między trudnościami finansowymi rodziny na początku lat 90-tych a bólem fizycznym prawie trzy dekady później. Okazuje się, że z dużym prawdopodobieństwem obciążenie finansowe wpływa na ból fizyczny, chociaż on sam z kolei może z kolei oddziaływać na problemy materialne poprzez dodatkowe koszty opieki zdrowotnej.

Ból jest zjawiskiem biopsychospołecznym. Stresujące doświadczenia, takie jak kłopoty finansowe, niszczą zasoby psychologiczne człowieka, takie jak poczucie kontroli. To natomiast aktywuje obszary mózgu wrażliwe na stres, uruchamiając procesy patologiczne, fizjologiczne i neurologiczne, które prowadzą do takich dolegliwości, takich jak ból fizyczny, ograniczenia fizyczne, samotność i choroby układu krążenia.
- W późniejszych latach wielu badanych skarży się na utratę pamięci, ból różnych części ciała i brak więzi społecznych. Niemal dwie trzecie ludzi skarży się na jakiś rodzaj bólu i prawie tyle samo doświadcza samotności. Odsetek ten rośnie i zwiększają się koszty zdrowotne. To problem zdrowia publicznego - komentuje prof. Wickrama.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy