Strona głównaFinanseKarta kredytowa: korzyści i zagrożenia

Karta kredytowa: korzyści i zagrożenia

Przy ostatniej wizycie w banku zaoferowano mi skorzystanie z karty kredytowej. Nie zdecydowałam się od razu, gdyż nie do końca orientuję się, jak ona działa, jakie daje profity oraz jakie niesie ze sobą ryzyko. Czy powinnam przyjąć ofertę banku i wyrobić kartę?
Karta kredytowa: korzyści i zagrożenia [© Hamik - Fotolia.com] Karta jest dobrym produktem dla osób potrafiących trzymać swoje finanse w ryzach, a także tych, które są w stanie terminowo spłacać zadłużenie. Odradzana jest natomiast wszystkim tym, którzy nie potrafią odpowiednio bilansować swojego budżetu – wydawanie pieniędzy z karty jest proste i może taką osobę wpędzić w spiralę zadłużenia.

Posiadanie karty kredytowej jest niemal równoznaczne z posiadaniem linii kredytowej w banku. Zasady działania zwykłego kredytu i karty są dość podobne - zwłaszcza od strony procedury bankowej. Rozpatrywanie wniosku o kredyt oraz o kartę jest podobne i w obu wypadkach bank liczy także na dłuższą współpracę z klientem. Większość kart jest wydawana na co najmniej dwuletni okres, podczas którego musimy bankowi zapłacić za wydanie i użytkowanie karty (są to stałe opłaty wyznaczane przez bank).

Karta kredytowa używana racjonalnie może generować stosunkowo niewielkie koszty. Jeśli całkowicie spłacamy zadłużenie w wyznaczonym okresie, to nie narażamy się na płacenie dotkliwie wysokich odsetek. Banki, aby zwiększyć atrakcyjność swoich produktów, prześcigają się w wydłużaniu okresu bezodsetkowego – najczęściej na spłatę mamy powyżej 52 dni.

Musimy także pamiętać, że karta kredytowa jest kartą płatniczą i wypłata z bankomatu będzie nas słono kosztować. Oprocentowanie takich transakcji jest dużo wyższe. Jednak elastyczność tego produktu i możliwość używania karty wtedy, kiedy tego chcemy, w jakimś stopniu zmniejsza gorycz obowiązkowych opłat za wypłatę z bankomatów. Jednak decyzja, czy zdecydować się na wyrobienie karty kredytowej czy też nie, powinna być indywidualna i podyktowana własnymi potrzebami.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 11:41:17, 18-12-2011 ~gość: 80.238.64.xxx

  Jest to dobra opcja dla osób umiejących gospodarować pieniędzmi.Mam taką kartę i jestem zadowolona.Ale jak raz pomyliłam sie i w dniu spłaty na koncie zabrakło mi 100 zł, dokonałam całej spłaty w następnym dniu to odsetki od około 2000zł miałam naliczone powyżej 40zł za jeden dzień.Nikt w banku nie umiał mi wytłumaczyć dlaczego tak wysokie(tak liczy system od wszystkich słyszałam)z dalszego wyjaśniania zrezygnowałam,bo rachunki za telefon były by wyższe niż te 40zł.
  ... zobacz więcej
 • 12:16:04, 20-12-2011 bodzio2

  Ja już się wyleczyłem z takich kart i mam spokój wolę płacić gotówką i wiem ile w portferze mam. A Banki tylko trzepią kasę i wciskają te karty na możliwe wszystkie sposoby.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kosciol.pl
 • Hospicja.pl
 • Akademia Pełni Życia
 • eGospodarka.pl
 • Oferty pracy