Strona głównaFinanseJeśli nie lokata to co? Bezpieczna inwestycja

Jeśli nie lokata to co? Bezpieczna inwestycja

Mam odłożone pewne oszczędności i myślę nad ich zainwestowaniem. W co i jak najlepiej inwestować dysponując kwotą rzędu kilku tysięcy złotych (ok 3000-5000 PLN), by ryzyko było niskie, a horyzont inwestycyjny niezbyt długi?
Jeśli nie lokata to co? Bezpieczna inwestycja Kilka tysięcy złotych to kapitał, który pozwala na wybór spośród wielu inwestycji, jednak jeżeli założymy, że bierzemy pod uwagę tylko krótki horyzont, a do tego akceptujemy tylko małe ryzyko, to nasze perspektywy zawężają się do zaledwie kilku opcji.

Z pewnością pierwszą i najbardziej oczywistą jest lokata w banku. W takim wypadku oprocentowanie i zyski są pewne, ale niewielkie, bo wyniosą zaledwie kilka procent, od których dodatkowo trzeba będzie odjąć podatek Belki (19% od zysków). Szybka kalkulacja nawet najlepszych ofert lokat na rynku pokaże, że tylko nieliczne pomogą nam zarobić powyżej wskaźnika inflacji, czyli 5%.

Ponieważ niskooprocentowana lokata przy wysokiej inflacji nie jest dobrym rozwiązaniem, ciekawą alternatywą wydaje się zainwestowanie tych środków w fundusze pieniężne. Ich przewaga nad lokatami jest taka, że najlepsze z nich osiągają zyski na poziomie wyższym od inflacji, a jednocześnie dają dużą swobodę wypłaty kapitału. W przypadku lokaty musimy czekać do jej zakończenia, a gotówkę z funduszu pieniężnego możemy uzyskać w dowolnej chwili.

Paweł Cymcyk, A-Z Finanse

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy