Strona głównaFinanseJeden procent głównie dla fundacji zajmujących się zdrowiem

Jeden procent głównie dla fundacji zajmujących się zdrowiem

Ponad połowa wszystkich środków z 1% PIT trafia do organizacji zajmujących się ochroną zdrowia - wynika z zestawienia opracowanego przez GUS. Średnie przychody OPP z tytułu 1% PIT w 2018 r. wyniosły 87,7 tys. i były o 7,6 tys. wyższe niż rok wcześniej.
Jeden procent głównie dla fundacji zajmujących się zdrowiem Na koniec 2017 r. na terenie Polski zarejestrowanych było 9,5 tys. , wśród których 9,2 tys. działało aktywnie (97,2%). OPP stanowiły 10,1% aktywnych organizacji non-profit takich jak: stowarzyszenia i podobne organizacje społeczne, fundacje, społeczne podmioty wyznaniowe i samorząd gospodarczy.

W 2017 r. 8,5 tys. OPP uprawnionych było do otrzymania odpisów z 1% PIT, gdyż złożyły sprawozdanie ze swojej działalności za 2016 r., a wśród nich 96,8% podmiotów otrzymało odpisy z 1% PIT.

W 2018 r. przychody OPP z tytułu 1% wyniosły łącznie ponad 761 mln zł i były o 101 mln zł wyższe niż rok wcześniej i 2-krotnie wyższe niż 10 lat wcześniej. Przeciętne wpływy z 1% PIT przypadające na jedną OPP zwiększyły się między 2011 r. a 2018 r.
o 26,2 tys. zł (z 61,5 tys. zł do 87,7 tys. zł), zaś mediana obniżyła się o 0,9 tys. zł (z 5,8 tys. zł do 4,9 tys. zł), co wskazuje na pogłębiające się rozwarstwienie organizacji. Podczas gdy ogólna kwota przekazywanych przez podatników środków się zwiększa, to przez połowę OPP są coraz niższe. W całym analizowanym okresie liczba OPP, których przychody z 1% PIT przekroczyły 1 mln zł, nie przekraczała 0,1 tys. podmiotów.

Struktura liczby OPP i kwot przekazanych przez podatników w ramach mechanizmu 1% istotnie się od siebie różniły. Największą część OPP stanowiły stowarzyszenia i podobne organizacje społeczne (73,6%), następnie fundacje (25,8%) oraz społeczne podmioty wyznaniowe (0,6%). Z kolei największa część środków z 1% PIT przypadła fundacjom (73,7% wobec 23,3% na rzecz stowarzyszeń i podobnych organizacji społecznych i 3,3% - społecznych podmiotów wyznaniowych).

Ponad połowę wszystkich środków z 1% otrzymały organizacje zajmujące się ochroną zdrowia, chociaż stanowiły zaledwie 13,4% spośród OPP, które w 2017 r. miały przychody z tego źródła. Znaczną część przychodów z 1% PIT (28,0%) pozyskała najliczniejsza grupa organizacji (26,3%) zajmujących się pomocą społeczną i humanitarną. Podmioty zajmujące się sportem, turystyką, rekreacją i hobby, mimo że tworzyły 1/5 zbiorowości, to pozyskały jedynie 2,2% kwoty przekazanej w 2017 r. OPP.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy