Strona głównaFinanseJakie korzyści płyną z posiadania konta bankowego?

Jakie korzyści płyną z posiadania konta bankowego?

Po co mi konto bankowe? W dalszym ciągu wielu Polaków zadaje sobie to pytanie. W 2012 roku prawie co czwarty z nas nie posiadał rachunku rozliczeniowego, a co trzeci nie miał karty lub z niej nie korzystał – wynika z badań NBP. Czy konta bankowe są nieprzydatne? Jakie korzyści płyną z ich posiadania i regularnego użytkowania wyjaśniają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).
Według szacunków portalu Prnews.pl, pod koniec II kwartału ubiegłego roku w Polsce prowadzonych było blisko 32 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR). Od czerwca 2012 przybyło prawie 2 mln nowych kont. Wzrost ten nie wpłynął jednak na poziom ubankowienia. Wielu użytkowników posiada bowiem dwa lub nawet trzy rachunki, zaburzając tym samym ogólne zestawienie.

Osoby, które nie korzystały z usług bankowych, w dalszym ciągu unikają instytucji . Wśród nich najwięcej jest osób słabo wykształconych i mieszkających na wsi lub w małych miejscowościach, gdzie dostęp do tego typu produktów jest ograniczony. Znaczenie ma również poziom dochodów. Według danych PBS z 2012 roku, wśród osób zarabiających ponad 1 500 PLN netto miesięcznie, jedynie 7 proc. nie miało własnego rachunku. Z kolei wśród badanych nieposiadających żadnych dochodów, była to aż połowa. – Najczęściej Polacy niekorzystający z usług bankowych twierdzą, że nie potrzebują konta lub wolą używać gotówki – twierdzi Elżbieta Micigolska-Turczyk, Idea Expert, ZFDF. – Rzadszym powodem jest brak pieniędzy lub zbyt niskie wpływy do budżetu. Jedynie 13 proc. skarży się na zbyt wysokie prowizje, a 7 proc. na koszt prowadzenia samego rachunku. Okazuje się jednak, że nawet osoby o niskim dochodzie mogą czerpać korzyści z posiadania ROR-u.

Konto pomaga planować i oszczędzać

Są wydatki, których nie sposób uniknąć, należą do nich m.in. np. rachunki stałe. Osoby nieposiadające zwykle opłacają je na poczcie lub w innych punktach świadczących usługi finansowe. Takie rozwiązanie jest jednak niekorzystne z kilku powodów. – Po pierwsze, pośrednicy tego typu pobierają prowizje za wykonanie operacji – ostrzega Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors, ZFDF. – Stojąc w kolejkach czy jeżdżąc do punktów przyjmowania wpłat marnujemy także, cenny dla nas, czas. Posiadacze kont internetowych mogą natomiast opłacać rachunki nie wychodząc z domu. Ponadto, dzięki ofercie zleceń stałych, mogą automatyczne opłacać zobowiązania, dzięki czemu unikną ewentualnych zaległości i związanych z nimi opłat. Do ROR-ów można także dołączyć konto oszczędnościowe. Możemy wpłacać na nie nawet drobne sumy, a ich oprocentowanie jest obecnie konkurencyjne dla lokat bankowych. Takie konta pozwalają nie tylko oszczędzać, ale jeszcze czerpać korzyści ze zgromadzonych pieniędzy.

Do oferowanych kont rozliczeniowych, banki dodają także często specjalne instrumenty, które pozwalają regularnie odkładać nawet bardzo drobne sumy. Niektóre karty płatnicze są na przykład wyposażone w usługę Moneyback, która umożliwia zwrot części kosztów transakcji bezgotówkowych wykonywanych w sklepie czy na stacji benzynowej.

Konto zmniejsza ryzyko kradzieży

Oszczędności trzymane na koncie bankowym są także dużo bezpieczniejsze niż gotówka w kopercie czy przysłowiowej skarpecie. Instytucje finansowe stale podnoszą bowiem poziom swoich zabezpieczeń. NBP podaje, że zaledwie 0,004 proc. transakcji dokonywanych kartą to oszustwa. Biorąc pod uwagę, że w Polsce wykonuje się 1,288 bln takich operacji rocznie, oznacza to, że zaledwie jedna na 25 000 transakcji to próba kradzieży. Część przestępstw związanych z płatnościami bezgotówkowymi jest także wynikiem braku ostrożności samych klientów banku, a nie instytucji. Zachowanie czujności przy wypłacie gotówki z bankomatu, płatnościach kartą czy przelewach minimalizuje ryzyko utraty oszczędności. – Jeśli nie udostępniamy innym naszego numeru PIN czy kodu dostępu do konta, pieniądze powinny być bezpieczne – wyjaśnia Elżbieta Micigolska-Turczyk. – Jeśli z jakiegoś powodu stracimy kartę, jak najszybciej musimy ją jednak zablokować, co uniemożliwi złodziejowi wypłatę środków. Ponadto, w razie kradzieży możemy liczyć na zwrot pieniędzy z banku. W wypadku gotówki nie ma jednak takiej możliwości. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że gdy dokonujemy płatności bezgotówkowych, trudniej jest nas oszukać. Terminale płatnicze rzadko mylą się bowiem przy wydawaniu reszty.
fot. jak zapobiec kradziezy z konta

Konto pomaga ubiegać się o kredyt lub pożyczkę


Wśród powodów, dla których Polacy nie posiadają konta bankowego, 23 proc. badanych podaje zbyt niskie dochody i brak . Osoby takie wychodzą zwykle z założenia, że nie warto obciążać budżetu dodatkowymi opłatami. Problem pojawia się jednak, gdy w wyniku zwiększonych wydatków lub nieszczęśliwych zdarzeń, zmuszone są sięgnąć po pożyczkę lub kredyt. – Nie wszystkie banki oferują pożyczki dla osób nieposiadających konta bankowego – tłumaczy Elżbieta Micigolska-Turczyk. – Nawet jeśli usługa taka znajduje się wśród ich produktów, uzyskanie pomocy jest trudniejsze, niż dla posiadaczy ROR-ów. Ten sam problem, w większym nawet stopniu, dotyczy kredytów. Często osoby zmuszone do sięgnięcia po pożyczkę bankową, od razu rezygnują więc z usług tych instytucji i zwracają się ku firmom pożyczkowym. Tego typu podmioty mają znacznie mniejsze wymagania dotyczące pożyczkobiorców, naliczają jednak dużo wyższe opłaty. Biorąc je pod uwagę okazuje się, że często korzystniej byłoby posiadać ROR i zdecydować się na pomoc banku.

Zanim wybierzesz ofertę, przeanalizuj jej warunki


Prowadzenie rachunku zwykle wiąże się z pewnymi opłatami, których wysokość może różnić się w zależności od instytucji. Aby zachęcić klientów do swojej oferty, banki często rezygnują jednak z opłat, pod warunkiem spełnienia przez klienta określonych wymogów. Najczęściej jest to wysokość regularnych wpłat czy saldo transakcji. Przed podpisaniem umowy warto więc dokładnie przeanalizować warunki proponowanego nam produktu. Może się bowiem okazać, że na pozór darmowa usługa, kosztować nas będzie kilka złotych miesięcznie. – Ograniczenia bezpłatności zniechęcają osoby o niskich dochodach – komentuje Jarosław Sadowski. – Trwają jednak prace nad wprowadzeniem na polski rynek bezpłatnych lub bardzo tanich ROR-ów, które umożliwią powszechny dostęp do usług finansowych. Projekt ten jest włączony do Programu Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego na lata 2014 – 2020. Tak zwane rachunki podstawowe nie będą miały dostępu do wielu dodatkowych instrumentów, będą jednak tanie i łatwe w obsłudze, co pozwoli korzystać z nich niemal każdemu. Rozważany jest także pomysł wprowadzenia krajowych kart płatniczych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:44:20, 15-02-2017 ~gość: 188.92.75.xxx

    Jak dla mnie żadne - tyle tylko że bank wie dokładnie ile dostaję i na co wydaję. I nie wiadomo kto jeszcze

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy