Strona głównaFinanseJak zmniejszyć wydatki na jedzenie. 11 praktycznych rad

Jak zmniejszyć wydatki na jedzenie. 11 praktycznych rad

Polscy seniorzy nie mają do dyspozycji zbyt wysokich emerytur i muszą oszczędzać na wielu rzeczach, nawet na zakupach spożywczych. Oczywiście nie warto rezygnować ze zdrowych produktow i dieta, szczególnie w starszym wieku, powinna odpowiadać na specyficzne zapotrzebowanie organizmu. Można jednak postarać się o dobry jadłospis w ekonomiczny sposób.
Jak zmniejszyć wydatki na jedzenie Jeśli chcesz zaoszczędzić na zakupach, wykorzystaj te wskazówki.
  1. Zrób listę zakupów zanim pójdziesz do sklepu. Trzymaj się tego, co spisane. Dzięki takiemu postępowaniu uda ci się uniknąć bezwiednego kupowania.
  2. Zaplanuj tygodniowe menu. Często zastanawiamy się wieczorem, co zrobić na obiad w kolejnym dniu lub decydujemy tuż przed jego ugotowaniem. Warto jednak poświęcić chwilę na zaplanowanie całotygodniowego jadłospisu, bo wtedy również łatwiej jest uniknąć spontanicznych, często niezbyt przemyślanych zakupów.
  3. Uważaj na promocje. Po pierwsze dlatego, że mogą być okazją tylko z nazwy i w sklepie obok ten sam produkt jest tańszy także bez promocji. Po drugie, zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz danego artykułu. Wydaje nam się, że zyskujemy, gdy możemy nabyć coś w promocji, ale nie jest to wystarczającym kryterium wyboru, warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie o przydatność danej rzeczy.
  4. Nie kupuj z pustym żołądkiem. Przed pójściem do sklepu zjedz posiłek lub choćby jakąś zdrową . Z badań wynika, że osoby odczuwające , dokonują mniej przemyślanych zakupów.
  5. Czytaj etykiety. Chodzi o to, by wiedzieć, co w istocie znajduje się w opakowaniu. Może się okazać, że produkt znanej marki wcale nie jest lepszy od tego tańszego nieznanej firmy. Porównaj wagę artykułu i realną zawartość opakowania (np. rodzaj dodatków, prawdziwa zawartość głównego składnika).
  6. Sięgaj po klasyczne zdrowe i sycące produkty. One nie są drogie. Kasza czy ryż to dobrze syscący dodatek do dań powszechnie polecany przez dietetyków, a nie stracisz nań majątku.
  7. Kupuj to, na co jest sezon. Wtedy określone produkty są najtańsze. Co więcej, są wówczas najlepszej jakości.
  8. Jeśli tylko masz okazję, uprawiaj warzywa i owoce w ogrodzie. W ten sposób upieczesz dwie pieczenie przy jednym ogniu. Zapewnisz sobie dobre i zdrowe produkty (wszak masz wiedzę o tym, gdzie i jak rosły), a poza tym będziesz miał/a okazję do aktywności fizycznej w ramach pracy w ogrodzie.
  9. Wybieraj produkty „skormnie" opakowane. Nierzadko artykuły w większym, bardziej kolorowym, sztywnym opakowaniu są droższe. Przykładowo, zazwyczaj w foliowym opakowaniu jest tańsze niż w kartonie.
  10. Sięgnij po tańsze „zamienniki". Nie musisz ściśle trzymać się przepisów i kupować te, a nie inne rodzaje serów czy mięsa. Przykladowo, serek wiejski może świetnie zastąpić ser ricotta.
  11. Kupuj najmniej przetworzone produkty. Są najzdrowsze i zwykle - tańsze. Oczywiście, ich obróbka tak, aby nadawały się do określonego dania, wymaga trochę więcej wysiłku i zajmuje trochę więcej czasu. Można jednak nieco pieniedzy i jednocześnie mieć większy wpływ na to, co się je.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy