Strona głównaFinanseJak wypłacić gotówkę, gdy nie działa bankomat?

Jak wypłacić gotówkę, gdy nie działa bankomat?

Czasami zdarza się, że bankomat, z którego zwykle korzystamy, ulega awarii. Gdy tak się stanie, niekoniecznie musimy szukać innego. Czasami bliżej znajdziemy sklep, który może wypłacić nam pieniądze za pomocą usługi Cash Back. Staje się ona bowiem coraz bardziej popularna. W ubiegłym roku wartość takich wypłat wzrosła ponad dwukrotnie i wyniosła 351 mln zł.
Jak wypłacić gotówkę, gdy nie działa bankomat? [Fot. Syda Productions - Fotolia.com] Zalety wypłat sklepowych

Wypłata w sklepie szczególnie może się przydać w sytuacji, gdy nie możemy znaleźć bankomatu lub gdy jest on daleko. Wtedy warto zapytać w pobliskim sklepie, który przyjmuje płatności kartami, czy możemy dokonać wypłaty. Szansa na pozytywną odpowiedź jest spora, gdyż już 109 tysięcy punktów handlowo-usługowych w Polsce ma terminal płatniczy, który pozwala na dokonanie wypłaty poprzez usługę Cash Back. To więcej niż co czwarty wśród tych przyjmujących płatności bezgotówkowe. Warto też dodać, że w wielu przypadkach jest to usługa bezpłatna. Wśród ośmiu największych banków, tylko trzy naliczają prowizję, ale jest ona bardzo niska. Najwięcej każe za to płacić BZ WBK, bo 1,5 zł.

Wady wypłat sklepowych

Wypłaty sklepowe mają jednak również pewne wady, które sprawiają, że prawdopodobnie ta usługa nigdy nie stanie się popularniejsza od bankomatów. Pierwszą jest to, że aby skorzystać z Cash Back trzeba coś w sklepie kupić, choć może to być nawet jakaś drobna rzecz. Kolejną niedogodnością jest to, że kwota wypłaty nie może być zbyt duża. Kartą Visa można wypłacić nie więcej niż 300 zł, a taką z logo MasterCard – maksymalnie 500 zł. Poza tym istnieje ryzyko, że sklepikarz można nam powiedzieć, że nie ma w kasie takiej kwoty jaką chcemy wypłacić. Jesteśmy na to narażeni szczególnie rano, gdy jeszcze niewielu klientów dokonało u niego zakupów.

Co jeśli bankomat działa, ale zapomnieliśmy karty?

W sytuacji gdy zapomnieliśmy karty i nie mamy ochoty po nią wracać do domu, . Jeśli mamy smartfona, to za jego pomocą możemy zarówno wypłacać pieniądze z jak i płacić w sklepach. Jest to możliwe na kilka sposobów. Po pierwsze, możemy skorzystać z usługi BLIK, która w aplikacji bankowej generuje 6-cyfrowe kody, które wpisujemy na klawiaturze bankomatu czy terminalu sklepowym. W telefonie możemy też uruchomić płatności zbliżeniowe np. poprzez usługę Android Pay. Wtedy telefonem możemy płacić we wszystkich sklepach mających terminal zbliżeniowy. Coraz częściej możemy też wypłacać gotówkę z bankomatów, gdyż one również są sukcesywnie wyposażane w odbiornik zbliżeniowy.

Expander

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X