Strona głównaFinanseJak wietrzyć zimą, by nie zbankrutować na ogrzewaniu?

Jak wietrzyć zimą, by nie zbankrutować na ogrzewaniu?

Sezon grzewczy to dla właścicieli domów i mieszkań jeden z najtrudniejszych okresów w roku. Widmo rosnących kosztów eksploatacyjnych, zachwianie komfortu termicznego czy obawa przed uciążliwym przeziębieniem sprawiają, że regularne wietrzenie odsuwamy na boczny tor. A to właśnie wtedy, gdy kaloryfery pracują ze zdwojoną mocą, powinniśmy szczególnie zadbać o prawidłową wentylację w pomieszczeniach. Dlaczego to tak ważne?
W trosce o zdrowie i budżet

Zimą okna w mieszkaniach otwieramy rzadziej, a to prowadzi bezpośrednio do zauważalnego spadku jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest w tym wypadku , a potem ich długie wietrzenie, którego następstwem są duże straty ciepła.

Konsekwencje nieprawidłowej cyrkulacji odczujemy bardzo szybko – pogorszenie samopoczucia, problemy ze snem, zaś długofalowo, nawet problemy zdrowotne, wynikające z gromadzenia się wilgoci i zanieczyszczeń – dwutlenku węgla, kurzu czy zarodników pleśni. Dlatego, by zachować w pomieszczeniu odpowiedni mikroklimat, nie narażając się na dodatkowe koszty, należy zawczasu opracować strategię wietrzenia pomieszczeń i zaopatrzyć okna w odpowiednie akcesoria. Pamiętajmy bowiem, że racjonalne połączenie domów i prawidłowej wymiany powietrza to nie tylko kwestia ekonomii, ale i naszego zdrowia.

Grunt to odpowiednia taktyka

Z pozoru tak banalna czynność, jak codzienne wietrzenie pomieszczeń, zimą wymaga szczególnej uwagi - długotrwałe otwarcie okna, do którego przyzwyczają nas letnie miesiące, jest w tym wypadku nieefektywne ekonomicznie. Z jednej strony, wzmożony napływ chłodnego powietrza prowadzi do nadmiernego wyziębienia ścian, a co za tym idzie wymaga nadrobienia strat cieplnych intensywnym ogrzewaniem mieszkania. Z drugiej natomiast, może się zdarzyć, że zapomnimy o zamknięciu zaworów termostatów, a to narazi nasz budżet na duże koszty. Dlatego, gdy temperatura za oknem oscyluje w granicach 0°C, okno powinniśmy otwierać często, ale na krótko.

Technologia w służbie oszczędności

Myśląc o zakupie stolarki okiennej, dbającej o domowy mikroklimat, warto postawić na rozwiązania, które łączą w sobie efektywne i ekonomiczne podejście do tematu wietrzenia. Zakup wysokiej jakości z wydajnym nawiewnikiem to inwestycja wielosezonowa: doskonale sprawdzi się wiosną – zwłaszcza w pokoju alergika, gdy pełne otwarcie okna naraża go na uciążliwe dolegliwości, latem ochroni wnętrze przed intensywnym napływem gorącego powietrza, a jesienią pozwoli na komfortowe wietrzenie nawet podczas silnych opadów atmosferycznych. Wybierając nowoczesne okno, warto zwrócić uwagę, czy rozwiązanie posiada funkcję mikrouchylenia, która nie tylko zabezpieczy stolarkę przed otworzeniem skrzydła z zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, ale w znacznym stopniu usprawni obieg świeżego powietrza na poddaszu.

Kiedy temperatura na zewnątrz spada, szczelnie zamykamy okna i podkręcamy ogrzewanie do maksymalnych wartości. Pamiętajmy jednak, że dbanie o prawidłowy mikroklimat nie musi wiązać się ze stratami ciepła i ogromnymi rachunkami za ogrzewanie. Wydatki możemy w znacznym stopniu ograniczyć – wystarczy postawić na innowacyjne rozwiązania, zmienić swoje nawyki i w prawidłowy sposób wietrzyć mieszkanie zimą.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy