Strona głównaFinanseJak uniknąć świątecznych zagrożeń

Jak uniknąć świątecznych zagrożeń

Boże Narodzenie to rodzinne spotkania, wymarzone prezent, pyszne potrawy i relaks. Świąteczny czas to niestety jednocześnie również okres wytężonej aktywności wszelkich oszustów i włamywaczy. Aby Gwiazdka przebiegła pomyślnie, warto więc zachować ostrożność. Eksperci do spraw bezpieczeństwa życząc wesołych Świąt radzą, jak zabezpieczyć swoje mienie podczas bożonarodzeniowej pory.
Kilka prostych środków ostrożności może pomóc bezpieczniej i przyjemniej wypocząć. Przede wszystkim za każdym razem, kiedy wychodzi się z domu, należy zamknąć wszystkie drzwi i okna oraz aktywować system alarmowy. Można zainwestować też w programatory czasowe światła, które włączą światło w losowo wybranym pomieszczeniu mieszkania na kilka lub kilkadziesiąt minut, by stworzyć pozory, że ktoś jest w domu. W przypadku turystycznych planów, nie należy popularyzować informacji, że dom będzie pusty, warto powiadomić tylko zaufanych krewnych lub znajomych o wyjeździe.

W zaparkowanym samochodzie nie należy zostawiać na widoku rozmaitych rzeczy. Złodziei szczególnie kuszą pozostawione telefony komórkowe, nawigacje, torebki, torby na zakupy i zapakowane prezenty.

Trzeba trzymać portmonetki i portfele przy sobie i przez cały czas mieć świadomość, w której kieszeni torby czy kurtki się znajdują. Warto też odliczyć sobie potrzebną ilość gotówki i nie zabierać na zakupy wszystkich kart kredytowych, aby zapobiec ewentualnej utracie wszystkiego, jeśli torebka lub portmonetka zostanie zgubiona, bądź skradziona. Należałoby też zachować wszystkie potwierdzenia zapłaty kartą kredytową/debetową i sprawdzić stan konta, aby porównać wydatki.

Powinno się też utrzymywać bieżącą inwentaryzację znajdujących się w domu rzeczy, przyda się w razie włamania lub roszczeń ubezpieczeniowych.

Ostatnia, ale niemniej ważna sprawa, to pozostawanie nieobojętnym na to, co się dokoła dzieje. Warto reagować na podejrzane sytuacje, w przypadku nawet drobnego incydentu powiadamiać władze. Jeśli nie uda się znaleźć sprawców np. zniszczonego lusterka samochodowego, policja będzie miała informacje, że w danej okolicy wzrosło zagrożenie drobną przestępczością i na danej ulicy częściej pojawią się patrole.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy