Strona głównaFinanseJak pieniądze wpływają na szczęście: co innego cieszy bogatszych, co innego biedniejszych

Jak pieniądze wpływają na szczęście: co innego cieszy bogatszych, co innego biedniejszych

Naukowcy mówią, że większe możliwości finansowe niekoniecznie przynoszą szczęście, ale z mogą poprawić standard życia i zapewnić dłuższe życie, głównie dzięki lepszej opiece medycznej. Z badań wynika też, że bogatsi doznają poczucia szczęścia w związku z nieco innymi doświadczeniami niż mniej zamożni.
Jak pieniądze wpływają na szczęście: co innego cieszy bogatszych, co innego biedniejszych  [Fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com] Ludzie, którzy zarabiają więcej pieniędzy, częściej doświadczają bardziej pozytywnych emocji wobec realizacji własnych celów, tymczasem ludzie o mniejszych dochodach czerpią większą przyjemność z relacji z innymi.

Wyższe dochody dają wiele korzyści, w tym lepszy stan zdrowia i zadowolenia z życia, ale nie musi się to wiązać z większym szczęściem, mówią autorzy badań z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine. Większość ludzi myśli o pieniądzach jako o jakimś niezwykłym dobru. Jednak ostatnie badania sugerują, że wcale tak być nie musi. Właściwie poczucie ma związek z innymi zjawiskami, w zależności od poziomu dochodów.

W badanich wzięło udział ponad 1500 osób. Uczestnicy odpowiadali na serię pytań dotyczących siedmiu emocji - rozbawienia, , współczucia, zadowolenia, entuzjazmu, i dumy, które są uważane za składowe poczucia szczęścia.

Ustalono, że bogatsi ludzie bardziej skupiają się na samych sobie i szczególnie cenią takie emocje, jak zadowolenie i duma, a także rozbawienie. Natomiast osoby mniej zamożne częściej odczuwały dobre emocje związane ich relacjami z innymi, tj. bardziej ceniły sobie współczucie i miłość. Co ciekawe, ci ostatni doświadczali intensywniejszego zdumienia i zwracali większą uwagę na piękno otaczającego ich świata niż ci drudzy.

Skąd mogą wynikać te różnice? Być może wiążą się z silniejszym pragnieniem niezależności i samowystarczalności osób o wyższych dochodach, a także z tendencji mniej bogatych ludzi do tworzenia więzi, w tym więzi przyjaźni, aby stawić czoła trudnościom występującym w ich otoczeniu. „Wyniki sugerują, że ludzie, którzy mają niskie dochody, znaleźli sposób, by poradzić sobie z problemami i znaleźć sens, i szczęście w swoim życiu, mimo że ich warunki są stosunkowo mniej korzystne", oceniają autorzy badań.

Wyniki badań są dostępne w magazunie Emotion.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy