Strona głównaFinanseJak oszczędzać na ogrzewaniu

Jak oszczędzać na ogrzewaniu

Przestrzeganie prostych zasad racjonalnego korzystania z energii cieplnej jest ważne dla naszego zdrowia, pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ciepło i ma pozytywny wpływ na środowisko. Zmiana przyzwyczajeń pozwoli ograniczyć koszty zużywanej energii o 5 do 15 procent.
Najlepiej zacząć od sprawdzenia, czy wszystkie grzejniki są odsłonięte. Zabudowa, długie zasłony czy meble blokują przepływ ciepłego powietrza i znacznie ograniczają efektywność ogrzewania. – Aby samodzielnie regulować temperaturę w mieszkaniu, niezbędne są zawory termostatyczne. Te urządzenia pozwalają uzyskać optymalną temperaturę i zmniejszać dopływ ciepła do grzejników, gdy np. wietrzymy pomieszczenie lub wyjeżdżamy na weekend – wyjaśnia Krzysztof Franczak z Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Eksperci GPEC radzą, jak oszczędzać ciepło

  1. Zmniejszenie temperatury tylko o 1˚C pozwoli obniżyć wysokość rachunków nawet o 10%. Optymalna temperatura w domu to ok. 20˚C, ale w łazience powinna wynosić kilka stopni więcej – ok. 23˚C.
  2. W nocy i w mało używanych pomieszczeniach zmniejszaj ogrzewanie. Gdy wyjeżdżasz na weekend, również nie zapomnij obniżyć temperatury ogrzewania o ok. 3˚C. Większe obniżenie temperatury nie jest korzystne, ponieważ budynek może ulec zawilgoceniu.
  3. W zimie raz dziennie otwieraj szeroko okna, by wywietrzyć mieszkanie – krótko, ale intensywnie. Wcześniej jednak, na kilka minut przed wietrzeniem, przykręć zawory grzejników, ponieważ w innym wypadku – jeśli korzystasz np. z grzejników z zaworami termostatycznymi – w momencie, w którym w wietrzonym pomieszczeniu zrobi się chłodniej, grzejnik zacznie pracować intensywniej niepotrzebnie zwiększając zużycie ciepła.
  4. Zimą, zawsze wtedy gdy świeci słońce, odsłaniaj zasłony w nasłonecznionej części domu czy mieszkania. W ten sposób otrzymasz duże zapasy darmowej energii słonecznej, która pozwoli na ogrzanie mieszkania.
  5. Nie zapomnij pootwierać drzwi w pokojach, do których wpada słońce. W ten sposób energia słoneczna nie zatrzyma się tylko w jednym pomieszczeniu, ale ciepłe powietrze dotrze do innych pokoi.
  6. Nie przegrzewaj pomieszczeń. Zbyt ciepłe i suche powietrze powoduje senność, wysusza śluzówki i może być przyczyną kaszlu oraz alergii.
  7. Pamiętaj, żeby nie zastawiać grzejników meblami ani nie zasłaniać zasłonami, ponieważ tylko wtedy maksymalnie można wykorzystać generowane przez nie ciepło.
  8. Pomyśl o zamontowaniu półki nad grzejnikiem lub ekranu zagrzejnikowego odbijającego ciepło – pozwoli to skierować powietrze do środka pomieszczenia.
  9. Ograniczyć zużycie ciepła pozwoli też zamontowanie zaworów termostatycznych, dzięki którym zawsze będziesz mieć w domu pożądaną temperaturę – dokładnie taką, jaką ustawisz.

Na wysokość naszych rachunków za ciepło ma także wpływ stan budynku, w którym mieszkamy. Większość budynków wybudowanych przed rokiem 2000 nie spełnia obowiązujących norm energetycznych. Przez samo docieplenie ścian można zmniejszyć straty ciepła nawet o 25%, a dzięki nowoczesnym oknom – o ok. 10% energii. Tyle samo ciepła pozwoli zaoszczędzić docieplenie stropodachu.

Na pytanie – czy i gdzie są największe straty ciepła – odpowie nam audyt energetyczny. Efektem audytu będzie dokument, w którym specjalista po przeprowadzeniu oceny stanu technicznego budynku wskaże, jakie prace należy wykonać. – Dzięki audytowi energetycznemu dowiemy się, czy powinniśmy ocieplić poszczególne elementy budynku, czy może zmodernizować instalację grzewczą i węzeł cieplny. Takie rozwiązanie pozwoli zainwestować w modernizację punktów, przez które tracimy największe ilości ciepła, co w konsekwencji wpłynie nie tylko na obniżenie rachunków, ale też podniesie wartość nieruchomości – mówi Łukasz Rohde, Główny Specjalista ds. Analiz Energetycznych z GPEC.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:38:01, 29-11-2010 hanna.mazury

    to wszystko brzmi ślicznie tylko jest jeden problem. jak się ociepla dom trzeba uważać na styropian jakiego się używa. już kilka razy miałam w rękach artykuły o oszustwach, jakich dokonują producenci styropianów. tydzień temu w newsweeku bylo wyraznie napisane, ze jest to nagminne. ciesze sie, ze mi sie nie przydarzyla taka sytuacja, bo inaczej w taka pogode jak za oknem to bym chyba sama zdzierala wadliwy styropian ze scian
    ... zobacz więcej
  • 18:46:49, 30-10-2011 ~gość: 213.156.102.xxx

    Każdy producent stryropianu powinien powinien odpowiedni atest określający jego własności termoizolacyjne. Warto to sprawdzić przed zakupem. A odnośnie oszczędzania na ogrzewaniu polecam artykuł: http://www.serwisy-hvac.pl/site.php?id=86. Bardzo fajnie opisane.
  • 12:24:51, 20-12-2011 bodzio2

    Tak to prawda trzeba być wszędzie czujnym jest wielu oszustów co do styropianu to trzeba zawsze brać producenta sprawdzonego na rynku nawet trochę droższego.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy