Strona głównaFinanseJak bezpiecznie korzystać z karty bankowej?

Jak bezpiecznie korzystać z karty bankowej?

Przykrą niespodzianką po powrocie z wakacji jest odkrycie, że z naszego konta zniknęły pieniądze. Ze zdumieniem odkrywamy, że wypłaty dokonano np. w Brazylii czy Meksyku, chociaż nigdy tam nie byliśmy. Często dopiero wówczas poznajemy znaczenia słów skimming i phishing. Eksperci radzą w jaki sposób chronić swoje pieniądze w czasie wakacyjnych wyjazdów.
Jak bezpiecznie korzystać z karty bankowej? Policja od dawna informuje, że właśnie okres urlopowy to typowy czas, gdy wiele osób pada ofiarą lub phisingu. Najczęściej do przestępstwa dochodzi, gdy jesteśmy za granicą, chociaż w Polsce także notuje się tego rodzaju przypadki.

– Wyjazd wakacyjny sprzyja wydawaniu pieniędzy. Badania pokazują, że w czasie urlopu jesteśmy bardziej skłonni do korzystania z uciech życia, chętniej dajemy napiwki, częściej chodzimy do restauracji, wydajemy pieniądze na ubrania i pamiątki. Częściej używamy kart płatniczych, zarówno podejmując pieniądze z bankomatu, jak i dokonując płatności kartą – mówi Sebastian Diemer z Kredito24.

Ale przyznajmy się szczerze – ile razy w ciągu tych wakacji straciliśmy (choćby na chwilę) naszą kartę z oczu? Wystarczy chwila, by nieuczciwy barman czy kelner przesunął naszą kartę przez specjalny skaner kopiujący dane z paska magnetycznego.

Ile razy korzystaliśmy tego lata z nieznanych ? Czy dokładnie go sprawdziliśmy i możemy być pewni, że nie było na nim żadnych podejrzanych nakładek, kamer czy skanerów?

Skimmerzy działają właśnie w ten sposób – za pomocą specjalnych urządzeń (przenośnych bądź montowanych na bankomatach) skanują dane z naszych kart płatniczych. Często „przy okazji” złodziej montuje przy bankomacie dodatkową kamerę, która podgląda jak wpisujemy kod PIN. To wystarczy by pozyskane w ten sposób dane wykorzystać wypłacając środki, nawet na drugim krańcu globu. Dopiero po pewnym czasie, przeglądając wydruk z rachunku bankowego bądź logując się do swojego konta dowiadujemy się, że zostaliśmy okradzeni. Niestety bywa tak, że okres między faktem kradzieży, a uzyskaniem informacji o niej przez ofiarę jest liczony w dniach, a bywa, że i w tygodniach.

Eksperci radzą jak się bronić przed skimmingiem:
  1. Dokładnie sprawdzaj bankomat przed wypłatą środków. Podejrzenia powinny wzbudzać wszelkie odstające części, nakładki, dodatkowe klawiatury, szufladki bądź inne części wyglądające jak domontowane. Ponadto zwracaj uwagę, czy w obudowie bankomatu nie są widoczne miniaturowe szczeliny bądź dziurki, za którymi umieszczona może być kamera.
  2. Wpisując PIN zasłaniaj klawiaturę drugą dłonią.
  3. Dokonując płatności kartą w restauracji lub sklepie zawsze proś sprzedawcę by nie oddalał się z kartą spoza Twojego pola widzenia. W restauracji kelner powinien przyjąć zapłatę przy stoliku posługując się przenośnym terminalem.
  4. Autoryzując transakcję zawsze sprawdzaj czy suma na wyświetlaczu zgadza się z kwotą, którą miałeś zapłacić. Zachowaj paragon i porównaj go z wydrukiem z terminala.
Niekiedy, możemy stać się ofiarą złodziejskiego procederu w jeszcze inny sposób, mianowicie . Określenie to oznacza przechwycenie przez przestępców dostępu do naszego numeru PIN bądź haseł do kont internetowych. W najprostszy sposób może się to odbyć poprzez utratę laptopa, który zgubimy bądź zostanie nam skradziony. Dlatego tak ważne jest, by haseł i numerów dostępowych do kont bankowych nie przechowywać w pamięci komputera czy smartfona.

Złodzieje mogą dostać się do naszego konta także drogą elektroniczną, np. gdy w oprogramowaniu naszego komputera zagnieździ się program szpiegujący. Wówczas przestępcy w łatwy sposób mogą dobrać się do gotówki w naszym rachunku bankowym. Stąd też trzeba pamiętać, by w czasie urlopu, o ile to możliwe, logować się tylko do zaufanych sieci internetowych. Jeżeli korzystamy z sieci WiFi (np. w hotelu czy na lotnisku) i jeżeli nie jest to konieczne, starajmy się w tym okresie nie logować się do swojego bankowego konta. Ta sama zasada dotyczy korzystania z komputerów w kawiarenkach internetowych w obcym mieście.

Warto przypomnieć dwie ważne zasady, wynikające nie tylko z troski o bezpieczeństwo swoich pieniędzy, ale i z regulacji bankowych. Po pierwsze, nigdy nie przechowuj zapisanego na kartce numeru PIN w tym samym portfelu, w którym znajduje się karta do konta. Zabraniają tego zresztą regulaminy wielu banków.
Po drugie, staraj się nadać kod PIN, który byłby trudny do zapamiętania dla złodzieja.

– Niech nie będzie to tylko dzień i miesiąc urodzin czy kombinacja cyfr 1234, co jak przyznają bankowcy jest wciąż dość częstą praktyką – radzi Andrew Shaw z Kredito24.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy