Strona głównaFinanseIm mniej kupujemy, tym jesteśmy szczęśliwsi

Im mniej kupujemy, tym jesteśmy szczęśliwsi

Zaledwie cztery osoby na dziesięć uważają, że pieniądze nadają ich życiu sens, a połowa respondentów jest zdania, że byliby szczęśliwsi, gdyby konsumowali mniej. Takie są wyniki nowego badania „Pieniądze, Pieniądze, Pieniądze: Postawy wobec Kredytów, Konsumpcji i Kryptowalut” przeprowadzonego przez Havas. W czasach, gdy światowa gospodarka zwalnia, a wielu z nas ma mniej zasobów finansowych, zmiana postaw wobec pieniędzy, konsumpcji i długów wskazuje, że tradycyjnie rozumiany kapitalizm szybko może zbankrutować.
to nie wszystko, chociaż są ważne: 71% badanych twierdzi, że ich życie byłoby lepsze, gdyby byli bogatsi. Z drugiej strony 81% jest zdania, że ludzie, którzy mają obsesję na punkcie pieniędzy, nie dostrzegają prawdziwego sensu życia. 73% respondentów podziwia tych, którzy mimo swojego bogactwa żyją skromnie.

Ostrożnie podchodzimy do długów: Prawie siedmiu na dziesięciu respondentów twierdzi, że gdyby byli mniej zadłużeni, ich życie byłoby lepsze. Główny powód, dla którego staramy się o kredyt, to kupno domu (50%), opłacenie edukacji dzieci (40%), inwestycja w swoją firmę (31%) i kupno samochodu (27%).

Zadajemy sobie pytania o to, co daje nam kapitalizm: Tylko 49% badanych uważa, że im ciężej się pracuje, tym więcej się zarabia — czyli wierzy w przekonanie, na którym opiera się kapitalizm. 50% respondentów czuje się sfrustrowanych tym, że tak długie godziny pracy wystarczają im tylko na utrzymanie.

Również muszą się zmienić: Konsumenci na całym świecie oczekują, że banki zaczną używać nowych technologii i będą proponować klientom bardziej spersonalizowane usługi. 59% badanych chciałoby mądrzej oszczędzać, 49% — żeby całymi ich finansami zajmowała się jedna organizacja, a wśród najnowocześniejszych konsumentów w próbie (Prosumentów), 55% chciałoby p albo używać do płatności technologii biometrycznych.

Relacja ludzi z pieniędzmi jest tak ważna, że jej zbadanie zapewnia wgląd w o wiele więcej istotnych i pilnych kwestii niż same tylko finanse. Pieniądze kształtują to, jak na co dzień żyją ludzie, wpływają na ich marzenia, zapatrywania na przyszłość, relacje międzyludzkie i spojrzenie na świat. Badanie Havas jasno wskazuje, że ludzie nie wierzą już w to, co obiecuje kapitalizm, i martwią się o przyszłość swoich dzieci. W ciągu ostatnich lat byliśmy świadkami fermentu kulturalnego, gospodarczego i politycznego — dostaliśmy namacalne dowody na to, że ludzie w najróżniejszych krajach świata chcą się buntować, zmieniać świat i wytyczać nowy kierunek. Jaki będzie ten nowy kurs? - to pytanie, na które muszą sobie odpowiedzieć zarówno firmy jak i osoby korzystające z ich produktów oraz usług.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Oto kilka dodatkowych danych:
  • 67% prosumentów uważa, że ekonomia dzielenia się pomaga przedsiębiorcom osiągnąć sukces.
  • 53% prosumentów z chęcią podzieli się swoimi danymi osobowymi w zamian za bezpłatny dostęp do kultury, rozrywki i informacji.
  • 73% prosumentów chętnie obejrzy reklamę w zamian za bezpłatny dostęp do kultury, rozrywki i informacji.
  • 62% prosumentów w ciągu najbliższych kilku lat chciałoby za wszystko płacić poprzez urządzenia w technologii wearable np. chip umieszczony w zegarku.
  • 34% prosumentów twierdzi, że w ciągu najbliższych kilku lat Bitcoin lub inna wirtualna waluta zastąpi gotówkę.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X