Strona głównaFinanseIdealne konto dla Seniora - vademecum

Idealne konto dla Seniora - vademecum

Wybór konta osobistego to tak na prawdę wybór banku podstawowego, który będzie nam doradzał i pomagał w dysponowaniu naszymi pieniędzmi. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o założeniu konta, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników.
Idealne konto dla Seniora - vademecum Na początek należy zorientować się, czy w najbliższej okolicy znajduje się placówka danego banku, gdyż ważne jest, żeby można było łatwo i szybko do niej dotrzeć. Zwróćmy też uwagę, czy w placówce znajdują się miejsca siedzące, na których można wygodnie poczekać na rozmowę z doradcą, gdy trafiliśmy na kolejkę.

Nawet jeśli biegle poruszamy się w świecie internetu i telefonów, a podstawowe operacje na koncie wykonujemy bez udziału placówki bankowej, to zawsze mogą zdarzyć się sytuacje, które wymagają bezpośredniego kontaktu z doradcą bankowym - zarówno, kiedy chcemy skorzystać z kredytu, jak i kiedy mamy problem z obsługą konta. Doradca bankowy to pracownik, którego zadaniem jest pomoc oraz udzielenie porady w każdej sytuacji. Możemy liczyć na jego profesjonalne wsparcie, dlatego nie bójmy się prosić o pomoc.

Druga rzecz, o której powinien wiedzieć Senior (i nie tylko): bank powinien nam z innego banku oraz w poinformowaniu np. ZUS lub pracodawcy o zmianie numeru rachunku, na który ma być przelewana emerytura, renta czy wynagrodzenie. Wynika to z rekomendacji Związku Baków Polskich "dotyczącej dobrych praktyk w zakresie przenoszenia rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych dla klientów indywidualnych". Niemal każdy bank, który zapytaliśmy o tą kwestię deklaruje, że jest to wpisane w jego standardy i oferuje bezpłatną pomoc.

Wybierając konto, powinniśmy poprosić doradcę o pomoc w przygotowaniu kalkulacji kosztów, które będziemy ponosić w związku z jego posiadaniem i używaniem. No właśnie, używaniem – bo na to ile będzie nas kosztowało konto ma wpływ nie tylko opłata za jego posiadanie, ale też to jak aktywnie będziemy korzystać z jego usług. Dlatego poinformujmy doradcę, jakiego rodzaju operacje i jak często będziemy je dokonywali na koncie.

Wśród ofert bankowych znajdziemy dla przykładu takie konta, gdzie nie płacimy nic za jego posiadanie, ale np. przelewy do innych banków kosztują nieco więcej. Tego typu konto może być bardziej odpowiednie dla tych Seniorów, którzy potrzebują rachunku wyłącznie do pobierania emerytury. Inne konta mogą mieć określoną opłatę miesięczną za sam fakt jego posiadania, ale jednocześnie oferują np. darmowe przelewy, czy bezpłatną wypłatę gotówki w placówce bankowej oraz z bankomatów. Taki rachunek może się okazać korzystniejszy dla Seniorów, którzy używają karty do płacenia oraz wybierania pieniędzy.

Jeszcze innego wyboru trzeba dokonać, w zależności od tego, czy do obsługi konta chcemy używać Internetu, czy wszystko będziemy robili w placówce bankowej. Jeśli to pierwsze, to zwróćmy uwagę na opłaty za operacje wykonywane online. W drugim przypadku sprawdźmy ile kosztuje wpłata i wypłata gotówki oraz przelew z placówki.

A teraz kilka słów o popularnych , które stają się nieodzownym narzędziem w korzystaniu z konta bankowego. Klasyczna karta płatnicza, to nic innego jak "plastikowy pieniądz". To wygodny i bezpieczny sposób na płacenie za zakupy w sklepie spożywczym, aptece, za basen, czy wycieczkę. Zamiast nosić dużą ilość gotówki przy sobie i być narażonym na jej zgubienie lub kradzież, lepiej mieć ze sobą kartę płatniczą. Taka karta jest zabezpieczona odpowiednim kodem (PIN), który znamy tylko my i nawet jeśli zgubimy kartę lub ktoś ją ukradnie, to nie znając pin-u, nie jest w stanie jej użyć, nasze pieniądze na koncie są więc bezpieczne.

UWAGA: Kodu PIN musimy nauczyć się na pamięć i nikomu bezwzględnie go nie zdradzać. Nie wolno go też na kartce, czy nosić w portfelu. To tylko 4 cyfry, które na nasze życzenie bank może dowolnie ustanowić, aby było nam łatwiej je zapamiętać, przy czym kod nie może być zbyt łatwy do odgadnięcia dla innych.

Tzw. debetowa karta płatnicza, to nie jest karta kredytowa. Dodając kartę płatniczą do konta, bank niczego nam nie pożycza. Dzięki tej karcie jedynie uzyskujemy wygodniejszy dostęp do pieniędzy na koncie, bez konieczności wypłacania gotówki. Poza tym zawsze można mieć ze sobą zarówno kartę płatniczą jak i mniejszą kwotę w portfelu na drobne wydatki – np. w miejscach, gdzie płaci się tylko gotówką.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 03:47:14, 22-04-2013 ~gość: 31.183.42.xxx

    Ja postanowiłam założyć mamie konto Pogodne w PKO BP, bo jest bezpłatne, a dodoatkowo mama dostała pakiet pomocy medycznej i domowej. Mam pewność że w razie jakiegos wypadku, czy chocby kiedy popsuje sie jej zwykly kran, będzie mogła skorzystać z pomocy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy