Strona głównaFinanseGotówka zniknie z Europy?

Gotówka zniknie z Europy?

Według nowego badania, połowa europejskich przedsiębiorców wierzy, że ich kraj stanie się społeczeństwem bezgotówkowym w ciągu 10 lat. Jak pokazuje Europejski Raport Płatności 2019, który zostanie opublikowany wkrótce przez firmę Intrum – lidera na rynku zarządzania wierzytelnościami, 1/4 właścicieli biznesów w Europie jest przekonana, że gotówka wyjdzie z obiegu w ich krajach w ciągu 5 następnych lat, a kolejne 25 proc., że stanie się to w ciągu 10 lat.
Gotówka zniknie z Europy? [Fot. Pixabay.com] Według wielu przedsiębiorców z całej Europy, dni papierowych banknotów i monet są policzone. 48% spośród 11.856 zapytanych przez Intrum twierdzi, że ich kraj stanie się bezgotówkowy w ciągu 10 lat. Jeżeli chodzi o polskich przedsiębiorców, ten odsetek jest niższy i wynosi 22%. 52% tych z Europy jest zdania, że to nie stanie się w najbliższej przyszłości albo w ogóle nie będzie miało miejsca. Przedsiębiorcy zapytani o konsekwencje powstania , odpowiedzieli, że obawiają się wzrostu zagrożenia cyberatakami – uważa tak ponad połowa ankietowanych (w Polsce – aż 71%), podczas gdy 1/3 jedna trzecia jest zdania, że to usprawniłoby to procedury związane z płatnościami. Co trzeci sądzi także, dzięki cyfrowym płatnościom, zdobędzie informacje o transakcjach, co jest istotne.

Grecja jest krajem, w którym większość przedsiębiorstw uważa, że społeczeństwo bezgotówkowe będzie mieć miejsce w ciągu dziesięciu lat – jest o tym przekonanych 2 na 3 przedsiębiorców. W kilku krajach, np. w Irlandii, Rumunii, Szwecji i Włoszech 6 na 10 przedsiębiorców jest zadania, że to się stanie wkrótce. Ale w innych państwach, w Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Polsce, Estonii i na Litwie, co najmniej 2 na 3 badanych uważa, że ich kraj w najbliższej przyszłości nie stanie się gotówkowy albo w ogóle nie będzie mieć to miejsca. Serbia jest krajem, w którym niewielu przedsiębiorców – 18% – jest przekonana, że ich kraj zmieni się w bezgotówkowe w ciągu dziesięciu lat.

Europejski Raport Płatności 2019

Europejski Raport Płatności 2019 bazuje na badaniu przeprowadzonym w 29 europejskich krajach w dniach od 31 stycznia do 5 kwietnia 2019 r. Raport zawiera dane zebrane od 11.856 przedsiębiorców z całej Europy, by zdobyć wiedzę na temat zachowań płatniczych i kondycji finansowej europejskich przedsiębiorstw.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy