Strona głównaFinanseGdzie Polacy najchętniej płacą kartą kredytową?

Gdzie Polacy najchętniej płacą kartą kredytową?

Co czwarty dorosły Polak deklaruje, że ma w portfelu kartę kredytową. Ponad 60 proc. korzysta z nich regularnie, w tym co piąty używa jej każdego lub prawie każdego dnia. Kolejne 15 proc. deklaruje, że robi to co najmniej raz lub kilka razy w tygodniu.
Gdzie Polacy najchętniej płacą kartą kredytową? [Fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com] płacimy najchętniej w sklepach stacjonarnych, za artykuły spożywcze (52 proc.), paliwo i zakupy na stacji benzynowej (45 proc.), ubrania i obuwie (32 proc.) oraz sprzęt RTV/AGD (32 proc.). Ważną kategorią wydatków finansowanych w ten sposób są te związane z podróżami – bilety kolejowe i lotnicze (31 proc.) oraz koszty hoteli, wynajmu samochodu i inne związane z organizacją wyjazdów (27 proc.). – wynika z najnowszego raportu Santander Consumer Banku “Polaków portfel własny – kochamy okazje”

Karta kredytowa to instrument płatniczy preferowany przez osoby dojrzałe. Najwięcej znajdziemy ich w portfelach 40- i 50-latków. Jej posiadanie jest też silnie skorelowane z wykształceniem i wielkością miejscowości, w której mieszka dana osoba.

Niemała jest grupa osób, którym karty kredytowe pozwalają przetrwać “do pierwszego” (ok. 19 proc.). Jednak dla zdecydowanej większości jest to narzędzie pomagające zarzadzać płynnością i dające swobodę wydatków. Największa grupa posiadaczy kart to osoby zarabiające ponad 5 000 zł netto miesięcznie.

Na koniec czerwca 2018 roku w obiegu było w Polsce ok. 6 mln kart kredytowych. Jak pokazuje badanie wykonane na zlecenie Santander Consumer Banku na potrzeby raportu “Polaków portfel własny – kochamy okazje” większość posiadaczy kart jest zadowolona z możliwości, jakie daje im “kredytówka”.Aż 54 proc. z nich potwierdziło, że karta kredytowa to wygodna forma płatności za zakupy.

Konsumenci używają kart kredytowych przede wszystkim w sklepach stacjonarnych, płacąc za zakupy spożywcze (52 proc.). Kolejną największą kategorią wydatków finsowanych w ten sposób są te, ponoszone podczas wizyty na stacji benzynowej (45 proc.). Dalej na liście artykułów, za które płacimy chętnie kartą kredytową znalazły się ubrania oraz obuwie (32 proc.), sprzęt RTV i AGD (32 proc.) oraz bilety na podróże – kolejowe, lotnicze czy autobusowe (31 proc.). Jeśli weźmiemy pod uwagę, że kolejne 27 proc. wskazań uzyskały wydatki związane z organizacją wyjazdu (np. płatności za hotel czy wynajem samochodu), można zauważyć, że karty kredytowe w dużym stopniu przydają się do opłacania wszelkich i przemieszczaniem się.

Kolejną znaczącą kategorią wydatków finansowanych z pomocą karty kredytowej są rozrywka i hobby. Za zakupy związane z realizacją swoich pasji (np. książki czy bilety na koncerty) płaci kartą co czwarty badany. Zakup gier i programów w internecie oraz płatności za subskrypcje uzyskały w sumie 31 proc. wskazań (odpowiednio 17,2 proc. i 13,8 proc).

Kartę kredytową znajdziemy z największym prawdopodobieństwem w portfelach 40- i 50-latków (odpowiednio 35 proc. wskazań w grupie 40-49 lat i 34 proc. wśród osób w wieku 50-59 lat). Taki instrument płatniczy ma też co czwarty dwudziestolatek i nieco więcej niż co czwarty trzydziestolatek. Posiadanie kart kredytowych jest silnie powiązane z wielkością miasta, w którym mieszkają respondenci, a także ich wykształceniem oraz dochodem. Najwięcej posiadaczy kart znajdziemy wśród mieszkańców metropolii (28 proc.). Najczęściej jej właścicielami są osoby z wykształceniem wyższym (31 proc.). Korzystanie z kart kredytowych cześciej deklarują mężczyźni niż kobiety. Aż co czwarty mężczyzna wskazał, że korzysta z karty bardzo często (płaci nią codziennie lub prawie codziennie). Wśród kobiet taką deklarację złożyło niecałe 16 proc.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy