Strona głównaFinanseFinanse dojrzałych. Puste gniazdo, inne potrzeby

Finanse dojrzałych. Puste gniazdo, inne potrzeby

Co takiego dzieje się w życiu Polaków, gdy wkraczają w „jesień życia”? Dla znacznej części jest to okres wchodzenia ich pociech w dorosłe i samodzielne życie. Nadchodzi więc czas, w którym należy wypuścić dzieci z „gniazda” i ponownie pomyśleć o sobie. Jednak tylko 48% Polaków po 50-tce odkłada co jakiś czas pewne kwoty, a regularnie co miesiąc robi to zaledwie 22%. Na co więc przeznaczają oni swoje oszczędności, gdy mogą pozwolić sobie na ich gromadzenie i jak zmieniają się ich cele finansowe?
Finanse dojrzałych. Puste gniazdo, inne potrzeby [Fot. Firma V - Fotolia.com]

“Gdy nie ma w domu dzieci…”

Okres 50-59 lat to zazwyczaj dla Polaków czas, w którym po raz drugi muszą „odciąć pępowinę” i pozwolić swoim dzieciom rozpocząć samodzielne, dorosłe życie. Jednak czy ta zmiana ma wpływ na kwestie finansowe?
Sytuacja ta ma oczywiście swoje odzwierciedlenie w tym, jak planowany jest domowy budżet. Jednak nie wszystkie kwestie są tak oczywiste jak mogłoby się wydawać. Na duże uznanie zasługuje procent rodaków planujących przynajmniej połowę swoich . Wynosi on w tej grupie wiekowej aż 92%. Większość swoich wydatków planuje natomiast 48% z nich. Jeśli jednak chodzi o wyżej wspomniane już kwestie nieoczywiste – to, że Polacy w tej grupie wiekowej planują wydatki, nie oznacza jednocześnie, że oszczędzają. 48% co jakiś czas odkłada pewne kwoty, zaś regularnie, co miesiąc jest w stanie robić to tylko 22%.

Co ciekawe Polacy jako rodzice nie są w stanie w 100% pozwolić swoim dzieciom na samodzielność. Jak pokazują badania przeprowadzone przez instytut badawczy Millward Brown dla Krajowego Rejestru Długów, aż 57% Polaków po 50-tce w 2016 roku finansowo swoje dzieci lub wnuki. Najczęściej takiego finansowego wsparcia udzielali Polacy w wieku 55 lat, czyli rodzice 20-30 latków. Grupa ta stanowiła zaskakujące 66%. Średnia kwota, jaką miesięcznie wspierali młodsze pokolenia rodzice lub dziadkowie, wynosiła wtedy 207 zł. 17% ankietowanych deklarowało wsparcie w wysokości do 400 zł, a 13% kwoty powyżej 400 zł. Niepokojącą daną, na którą zwrócił uwagę KRD był fakt, iż 11% Polaków po 50-ce zapożycza się właśnie po to, by pomóc swoim bliskim.

Jeśli oszczędzają, to na co?

Potrzeby Polaków 50+ ulegają przewartościowaniu. Wakacje, na które zwykle najwięcej odkładała większość grup wiekowych przestają być już takie ważne. Co więc staje się priorytetem? Na najwyższym stopniu podium wśród Polaków po 50-tym roku życia znajduje się remont domu lub mieszkania. Aż 20% przeznacza swoje oszczędności właśnie na ten cel. Jest to dość logiczne i łatwe do wytłumaczenia. Kiedy dzieci wyprowadzają się od rodziców, ci zyskują ponownie zajmowaną przez nie przestrzeń. Właśnie wtedy większość decyduje się na odnowienie swoich czterech kątów i dostosowanie ich w pełni do swoich aktualnych potrzeb.

Wakacje i chęć odpoczynku nie odsuwają się jednak zbyt daleko, pozostając na drugim miejscu. 12% Polaków na tym etapie przeznacza swoje oszczędności na być może długo wyczekiwany wyjazd i odpoczynek. Dla wielu z nich jest to pewnego rodzaju powrót do przeszłości, kiedy to mogą ponownie wyjechać na wymarzony wypoczynek tylko we dwoje.

Choć idzie Polakom w tym wieku nieco gorzej, to nadal 12% odkłada pieniądze na bieżące wydatki oraz potrzeby. Pamiętajmy, że jest to jeszcze okres aktywności zawodowej, dlatego też planowanie bieżących wydatków jest nadal niezwykle istotne.

12% Polaków w tym okresie życia przeznacza oszczędności na “czarną godzinę”. Oznacza to, że przynajmniej część myśli przyszłościowo i odkłada pewne kwoty w celu zabezpieczenia się przed wszelkimi nieprzewidzianymi sytuacjami.


Choć Polakom po 50-tce ciężej idzie oszczędzanie, to starają się jak mogą i nie składają broni. Planowanie wydatków wciąż idzie im bardzo dobrze. Przynajmniej część z nich dba o to, aby posiadać wolne środki na bieżące wydatki oraz w celu zabezpieczenia się na nieprzewidziane sytuacje.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X