Strona głównaFinanseDotacje dla kościołów: tak, ale pod warunkami

Dotacje dla kościołów: tak, ale pod warunkami

W opinii społecznej kościoły i związki wyznaniowe powinny być przede wszystkim finansowane z pieniędzy wiernych, niezależnie od tego państwo powinno dotować działalność kościołów - wynika z sondażu CBOS. Przeważająca część osób jest natomiast przeciwna finansowaniu przez państwo składek na ubezpieczenie społeczne dla księży, którzy nie mają umów o pracę.
Dotacje dla kościołów: tak, ale pod warunkami Ponad połowa Polaków (53%) jest przekonana, że działalność w naszym kraju jest w głównej mierze finansowana z pieniędzy wiernych. Jednocześnie niemal dwie trzecie (63%) uważa, że to właśnie przede wszystkim na wiernych powinien spoczywać ten obowiązek. Słaba religijność oraz lewicowe poglądy polityczne sprzyjają przekonaniu, że działalność Kościoła jest finansowana głównie z pieniędzy publicznych. Tego zdania jest 51% osób nieuczestniczących w praktykach religijnych i 47% badanych identyfikujących się z lewicą. Religijność różnicuje także preferencje dotyczące źródeł finansowania Kościoła. Im rzadszy udział w praktykach religijnych, tym częstsze przekonanie, że działalność Kościoła powinna być finansowana w głównej mierze przez wiernych.

Dotacje tak. Ale na co?


Potrzebę udziału państwa w utrzymaniu zabytków kościelnych dostrzega łącznie 88% badanych. Większość ankietowanych opowiada się także za ponoszeniem przez państwo (na ogół w części) kosztów nauki w szkołach (63%), działalności kapelanów w szpitalach i więzieniach (64%), działalności Ordynariatu Wojska Polskiego (60%), funkcjonowania katolickich szkół i przedszkoli (68%) i kościelnych uczelni wyższych (66%). Mniej niż połowa jest przychylna finansowemu wspieraniu przez państwo działalności duszpasterskiej i ewangelizacyjnej w parafiach (48%) oraz działalności charytatywnej Kościoła (47%). Najmniej osób (38%) uznaje, że państwo powinno w całości lub w części finansować składki na ubezpieczenie społeczne dla tych księży, którzy nie mają umów o pracę.

"Nie" dla Funduszu Kościelnego

Propozycję likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości przekazania na rzecz wybranego kościoła lub związku wyznaniowego 0,3% podatku dochodowego popiera ponad połowa badanych (57%). Pomysł ten nie podoba się prawie co trzeciej osobie (31%). Poparcie dla i wprowadzenia możliwości przekazania na rzecz wybranego kościoła lub związku wyznaniowego 0,3% podatku dochodowego jest tym częstsze, im wyższe wykształcenie i lepsza sytuacja materialna badanych.

A może podatek kościelny?


Osoby, które zadeklarowały, że są płatnikami podatku PIT (niezależnie od tego, czy rozliczają się same, czy też nie) ankieterzy CBOS zapytali, czy byłyby skłonne przekazać 0,3% swojego podatku na rzecz wybranego kościoła. Tylko niewiele ponad połowa podatników (51%) odpowiedziało na to pytanie twierdząco, z czego większość zadeklarowała chęć wsparcia Kościoła katolickiego. Biorąc pod uwagę wciąż niemal powszechną w Polsce przynależność do Kościoła katolickiego, wydaje się, że to niewiele.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy