Strona głównaFinanseDomowy budżet na ciężkie czasy

Domowy budżet na ciężkie czasy

Jeżeli w odpowiednim momencie nie rozpoczniemy systematycznie zarządzać naszymi dochodami, nasze oszczędności mogą zmaleć. Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie budżetu domowego.
Domowy budżet na ciężkie czasy [©  R MACKAY - Fotolia.com] Domowy budżet jest zestawieniem planowanych wydatków i potencjalnych dochodów. Przygotowując go warto zastanowić się, jak zachować między nimi równowagę, a nawet zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Wówczas dużo łatwiej będzie nam zredukować stres, który kumuluje się, kiedy nie wiemy, co nas może czekać w bliższej jak i w dalszej przyszłości.

Warto, aby odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Jak zacząć?
- Jakie są moje miesięczne dochody? Jak bardzo zależne są od innych czynników takich jak na przykład pora roku? Czy rodzina i bliscy partycypują w wydatkach? Jakie są moje finansowe cele i marzenia? - radzi Andrzej Krasnodębski, ekspert Pocztylion OFE. Kiedy uczciwie odpowiemy sobie na te pytania, prościej będzie zaplanować swoją finansową przyszłość.

Przed stworzeniem budżetu spisz, ile pieniędzy wydałeś przez ostatnie miesiące - łatwiej będzie Ci stwierdzić, która pozycja stanowi ich największą część. Zacznij od wydatków „stałych", które występują w Twoim budżecie każdego miesiąca. Należy do nich na przykład czynsz za mieszkanie, abonament za telefon czy raty kredytu. Potem dodaj „zmienne" uwzględniające między innymi wydatki na jedzenie lub lekarstwa. Na końcu umieść wydatki „dodatkowe" - takie jak prezenty, wakacje i inne nieprzewidziane koszta.

Jeżeli wiesz już, na co zostały wydane Twoje pieniądze, dodaj i oceń ile wynoszą Twoje miesięczne wydatki. Jeżeli przekraczają Twoje dochody, powinno zapalić Ci się czerwone światło. Pamiętaj, że nie jest jeszcze za późno, by kolejny miesiąc wyglądał zupełnie inaczej. Po otrzymaniu wypłaty, emerytury czy renty zaplanuj, ile pieniędzy musisz wydać obowiązkowo w ciągu najbliższych tygodni. To, co pozostanie, podziel na dwie części. Możesz włożyć je do posegregowanych kopert, by zachować porządek. Pomyśl o założeniu specjalnego „budżetowego" notatnika. Każdego dnia zapisuj tam swoje wydatki - nie umkną Ci nawet najmniejsze kwoty. Odkładaj ile możesz - po kilku miesiącach konsekwentnego oszczędzania będziesz zaskoczony wynikami. Oszczędności możesz zainwestować, by zaczęły zarabiać same na siebie.

Zazwyczaj zaskakuje nas wartość wydanych pieniędzy. Trudno będzie nam zredukować wydatki „stałe" - trzeba więc szukać oszczędności. Jak możesz to zrobić? Zastanów się czy musisz wybierać produkty w małych opakowaniach? Płacić za sto programów telewizyjnych, jeżeli oglądasz tylko dwa? Oszczędności można znaleźć na każdym kroku.

Przy odrobinie wysiłku wprowadzimy również zmiany w naszych wydatkach „stałych" - w większości przypadków potrzebujemy jednak na nie więcej czasu. Sprawdź, czy korzystasz z najtańszego operatora telefonicznego a mieszkanie możesz taniej ubezpieczyć u innego ubezpieczyciela.

Planując budżet pamiętaj, że powinien być dopasowany do potrzeb. Porozmawiaj o nim z innymi członkami rodziny - jeżeli każdy będzie wiedział, jaki jest jego cel, osiągnięcie razem sukces. Spraw, byś to Ty kontrolował wydatki, a nie wydatki kontrolowały Ciebie.

Początki życia z budżetem domowym mogą być trudne, ale nie denerwuj się. Po kilku miesiącach planowanie wejdzie Ci w krew, a kryzys nie będzie już taki straszny.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X