Strona głównaFinanseDługi. Sprawdź, czy nie zalegasz z rachunkami

Długi. Sprawdź, czy nie zalegasz z rachunkami

Zapominasz o płaceniu rachunków? Brałeś kiedyś kredyt, którego nie spłaciłeś terminowo? Sprawdź, jaki pozostawiłeś po sobie ślad. To nic nie kosztuje. Dzień bez Długów to okazja do zastanowienia się nad swoimi wydatkami i historią finansową.
Długi. Sprawdź, czy nie zalegasz z rachunkami [© BillionPhotos.com - Fotolia.com] Polacy coraz chętniej korzystają z ustawowej możliwości weryfikacji samego siebie, bo widzą w tym użyteczną i tanią metodę potwierdzania własnej wiarygodności finansowej. Aby nie było niepotrzebnego zaskoczenia i utrudnienia, warto się w ten sposób upewnić np. przed pojawieniem się w placówce banku z myślą o wzięciu , przed pójściem do salonu operatora sieci komórkowej w celu podpisania umowy na telefon bądź internet, czy przy zakupach na raty.

– Nagromadzone zaległości i brak kontroli nad swoją sytuacją finansową, może skutkować wpisem do Rejestru Dłużników, czego możemy być nieświadomi. Jest to o tyle istotne, że może zamknąć nam dostęp do wielu usług i dodatkowego finansowania. Może się też okazać, że wszystkie swoje zaległości spłaciliśmy, a wierzyciel nie usunął z informacji o danym zobowiązaniu. W takiej sytuacji będziemy mogli szybko interweniować. Od momentu całkowitej spłaty zobowiązania wierzyciel ma 14 dni na usunięcie go z rejestru, w innym wypadku grozi mu kara w wysokości 30 tys. zł – zaznacza Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Jak sprawdzić czy nie jesteśmy dłużnikami?

Chcąc dowiedzieć się, jakie informacje na nasz temat znajdują się w Rejestrze Dłużników, należy pobrać Raport o Sobie i Raport z Rejestru Zapytań.

Raport o Sobie zawiera informacje dotyczące tego czy widniejemy w Rejestrze Dłużników BIG oraz na jaką kwotę zalegamy i kto nas dopisał. Raport, zgodnie z Ustawą o BIG, raz na pół roku można pobrać za darmo. W raporcie dotyczącym wpisów na nasz temat w bazie BIG możemy sprawdzić czy na pewno nie zalegamy z płatnościami, o których zapomnieliśmy i szybko je uregulować, aby zniknąć z Rejestru. W innym wypadku taka negatywna informacja przechowywana jest nawet przez 10 lat.

Przy okazji ostrzegamy, że nie każdy wpis widniejący w raporcie jest powodem do paniki. Coraz więcej firm wprowadza też do bazy BIG dane o prawidłowych płatnościach swoich klientów (za ich zgodą, o której nie każdy pamięta), budując tym samym ich pozytywną historię spłat. Są one oznaczone w raporcie jako informacje pozytywne.

Drugim ważnym źródłem wiedzy dla każdej osoby jest tzw. Raport z Rejestru Zapytań, w którym dowiemy się, jakie firmy pytały o nas podczas ostatnich 12 miesięcy. Można też w nim znaleźć informacje na temat tego, co banki, firmy telekomunikacyjne i przedsiębiorcy wiedzą na nasz temat. Tego typu raporty z bazy BIG InfoMonitor pobrało w tym roku prawie 11 tys. osób. Raport ten również raz na pół roku można uzyskać bezpłatnie.

Za co najczęściej nie płacimy?

Dane z Rejestru Dłużników pokazują, że oprócz wyroków sądowych z tytułem wykonawczym, głównym źródłem zaległości są usługi telekomunikacyjne, pożyczki, zobowiązania alimentacyjne oraz usługi telewizji kablowej i satelitarnej.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy