Strona głównaFinanseDług w ZUS? Pomoże doradca ds. ulg i umorzeń

Dług w ZUS? Pomoże doradca ds. ulg i umorzeń

Masz zadłużenie w ZUS? Od listopada zmienił się sposób obsługi klientów, którzy mają długi w ZUS. Teraz bardziej przypomina on bezpośrednią obsługę klienta firmowego w banku. Zadłużony płatnik składek jest bowiem obsługiwany przez specjalnie wyszkolonych pracowników Zakładu, którzy pomagają mu w wypełnieniu dokumentów i prowadzą krok po kroku przez wszystkie formalności oraz kompletowanie niezbędnej dokumentacji.
Dług w ZUS? Pomoże doradca ds. ulg i umorzeń [Pieniądze, © Pio Si - Fotolia.com] – Klientom podoba się możliwość bezpośredniego kontaktu z pracownikiem ZUS i fakt, że przez cały czas rozpatrywania jego sprawy ma kontakt z tą samą osobą – mówi Maria Pałys zastępca dyrektora ds. dochodów Oddziału ZUS we Wrocławiu

Zadaniem doradców jest przyjęcie dokumentacji oraz opracowanie wniosku na pierwszym etapie tak, aby można było sprawę szybo i sprawnie zakończyć a przedsiębiorca dostał ulgę (np. podpisał układ ratalny)

– Doradcy nie tylko na bieżąco obsługują, którzy przyjdą do ZUS, ale zajmą się przede wszystkim dokumentacją wpływającą pocztą, która aktualnie stanowi ok. 80 proc. wniosków o ulgi. Jeśli na dokumentacji jest podany kontakt telefoniczny lub mailowy to doradcy robią wszystko, aby wspomóc klienta w złożeniu pełnej dokumentacji (jeśli stwierdzą jakieś brak) i i to niezależnie od formy złożenia wniosków – mówi Marcin Madaliński Naczelnik Wydziału Realizacji Dochodów ZUS we Wrocławiu.

– To świetny krok ze strony ZUS. Sytuacja finansowa każdej firmy jest zwykle mocno skomplikowana, ale w przypadku mojej - wspólnie udało nam się dobrać odpowiednią formę pomocy. W moim przypadku jest to rozłożenie zaległości . Z pomocą doradcy łatwiej było mi też zebrać kompletną dokumentację. Liczę, że mojej firmie uda się wyjść na prostą – opowiada pani Joanna, właścicielka firmy, która skorzystała już z możliwości współpracy z doradcą.

Samo podpisanie umowy o rozłożeniu na raty zaległości wobec ZUS niesie za sobą wiele korzystnych dla skutków. Najistotniejszym następstwem podpisania układu ratalnego jest fakt, iż od składek, które rozłożono na raty ZUS nie na liczy odsetek za zwłokę, i to w dodatku od dnia następującego po dniu złożenia przez przed się biorcę wniosku w tej sprawie.

– W miejsce odsetek, ZUS naliczy opłatę prolongacyjną na zasadach i w wysokości przewidzianej w ordynacji podatkowej, ale po złożeniu wniosku firma musi terminowo i w pełnej wysokości opłacać bieżące składki do ZUS oraz w terminie i w pełnej wysokości opłacać raty zgodnie z harmonogramem spłaty zadłużenia. Gdy tego nie będzie robić to zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne lub nawet upadłościowe – ostrzega Madaliński.

Ubiegając się o rozłożenie zadłużenia na raty, powinien dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe, aby wnioskowana przez niego ilość rat, a także ich wysokość (raty rosnące, malejące czy stałe) była dla niego optymalna i realna do płacenia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy