Strona głównaFinanseCzas jest ważniejszy niż pieniądze, jeśli chodzi o poczucie szczęścia

Czas jest ważniejszy niż pieniądze, jeśli chodzi o poczucie szczęścia

Mówi się, że "czas to pieniądz". Okazuje się jednak, że gdy chodzi o szczęście - czas jest cenniejszy niż pieniądze.
Czas jest ważniejszy niż pieniądze, jeśli chodzi o poczucie szczęścia
W kilku badaniach z udziałem ponad 4,6 tys. uczestników naukowcy odkryli niemal równy podział między ludźmi, jeśli chodzi o ocenę wartości czasu lub pieniędzy - wybór ten był dość spójną cechą zarówno w codziennych interakcjach, jak i ważnych wydarzeniach życiowych.
Wygląda na to, że ludzie wolą mieć więcej czasu niż zarabiać więcej pieniędzy, a nadawanie priorytetu czasowi wiąże się z wyższym - mówi Ashley Whillans, z University of British Columbia.
Nieco ponad połowa uczestników zadeklarowała, że priorytetem jest ich czas, a nie . Co ciekawe, starsi częściej niż młodsi twierdzili, że szczególnie cenią swój czas. „W miarę starzenia się ludzie zwykle chcą spędzać czas w bardziej znaczący sposób niż tylko zarabiać pieniądze", wyjaśnia Whillans.

Płeć i poziom dochodu uczestników nie miały wpływu na to, co bardziej sobie cenili, chociaż badanie nie obejmowało uczestników żyjących poniżej poziomu ubóstwa, bo w ich przypadku wyniki mogłyby być inne.

Jeśli ludzie chcą bardziej skoncentrować się na swoim czasie, a mniej na pieniądzach w swoim życiu, mogą podjąć pewne działania, które pomogą zmienić ich perspektywę, przykładowo pracować nieco krócej, płacić komuś za nielubiane obowiązki, takie jak sprzątanie domu, czy zaangażować się w . Jakkolwiek niektóre opcje są dostępne tylko dla osób z wyższymi dochodami, nawet niewielkie zmiany mogą mieć duże znaczenie, uważa Whillans.
Dysponowanie większa ilością wolnego czasu jest prawdopodobnie ważniejsze dla poczucia szczęścia niż więcej pieniędzy. Nawet rezygnacja z kilku godzin płatnej pracy na rzecz wolontariatu może przynieść więcej korzyści, jeśli przyda szczęścia - mówi Whillans.
Wyniki badań są opublikowane w Society for Personality and Social Psychology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 21:53:46, 05-06-2020 Dominika88

    Oczywiście, że czas jest najważniejszy. Moja mama nawet kupiłam sobie Roombę, aby sprzątała za nią, bo ona woli spędzać czas z wnukami

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć