Strona głównaFinanseCo zrobić kiedy spóźnimy się z PIT-em?

Co zrobić kiedy spóźnimy się z PIT-em?

Wtorek 2 maja był ostatnim terminem na złożenie zeznania „PIT” za 2016 rok. Co zrobić w momencie, gdy nie dopełniliśmy obowiązku i nie złożyliśmy deklaracji? Przede wszystkim nie wpadać w panikę. Konsekwencji można uniknąć.
Co zrobić kiedy spóźnimy się z PIT-em? [Fot. whitelook - Fotolia.com] – W przypadku złożenia zeznania po ustawowym terminie, podatnikowi grożą konsekwencje wynikające z kodeksu karno-skarbowego. Wysokość mandatu, jaki może zostać nałożony na podatnika, mieści się w granicach od 1/10 do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku jest to kwota od 200 do 4 tysięcy złotych – wyjaśnia Agnieszka Pietrzyk, Zastępca Naczelnika w Trzecim Warszawa-Śródmieście.

Podatnik, który nie złożył w terminie musi się liczyć z konsekwencjami. Można ich uniknąć, składając wraz z zeznaniem tzw. instytucję czynnego żalu. Przysługuje ona każdemu podatnikowi, który nie dopełnił obowiązku złożenia zeznania w terminie i odpowiednio wcześnie poinformuje o popełnieniu wykroczenia Urząd Skarbowy.

Zgodnie z art. 16 Kodeksu karno-skarbowego (kks) :
Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Czynny żal jest nieskuteczny wtedy, gdy to fiskus zorientuje się, że podatnik nie dopełnił obowiązku złożenia zeznania i rozpocznie czynności sprawdzające. Wówczas złożony czynny żal jest nieskuteczny.

– Należy również pamiętać o tym, że jeżeli z zeznania wynika do zapłaty to należy go uiścić. Dopiero wówczas złożony czynny żal jest skuteczny i pozwala uniknąć konsekwencji karno-skarbowych. Złożenie zeznania, jak i zapłata podatku po terminie, nie zwalniają podatnika z obowiązku spłaty naliczonych odsetek. Niezapłacony w terminie podatek staje się zaległością podatkową, od której naliczane są one naliczane. Obecnie wysokość odsetek wynosi 8% w skali roku – podsumowuje Agnieszka Pietrzyk.

Jeżeli nie dopełnimy obowiązku złożenia zeznania w terminie ustawowym należy jak najszybciej ten obowiązek dopełnić tj. złożyć zeznanie jak najszybciej. Ponieważ w przypadku, gdy złożymy je po terminie grożą nam konsekwencje wynikające z kodeksu karno-skarbowego. Są to konsekwencje w postaci mandatu, jaki Urząd Skarbowy może nałożyć na podatnika. Wysokość tego mandatu wynosi od 1/10 do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku mieście się w przedziale od 200 do 4 tys. zł.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X