Strona g³ównaFinansePonad 6,5 tysi±ca osób og³osi³o upad³o¶æ w 2018 r.

Ponad 6,5 tysi±ca osób og³osi³o upad³o¶æ w 2018 r.

W ubieg³ym roku upad³o¶æ konsumenck± og³osi³o o jedn± pi±t± wiêcej osób ni¿ w 2017 r. i trzykrotnie wiêcej ni¿ w 2015 r. 6 549 osób, które zbankrutowa³y w 2018 r. mia³o wed³ug bazy BIK oraz Rejestru D³u¿ników BIG InfoMonitor nieop³acone zobowi±zania na ponad 732 mln z³. Najczê¶ciej po upad³o¶æ konsumenck± siêgaj± mieszkañcy województw: mazowieckiego, ¶l±skiego oraz ma³opolskiego, wiêkszo¶æ stanowi± kobiety, co czwarty bankrut ma miêdzy 36-45 lat, ale powoli ro¶nie udzia³ d³u¿ników po 56 roku ¿ycia.
Ponad 6,5 tysi±ca osób og³osi³o upad³o¶æ w 2018 r.   [Fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com] Z Mazowsza (20 proc.), ¦l±ska (11,8 proc.) i Ma³opolski (8,4 proc.) pochodzi dwóch na piêciu bankrutuj±cych konsumentów i posiadaj± oni po³owê widocznych w BIK i BIG InfoMonitor zaleg³o¶ci osób og³aszaj±cych upad³o¶æ.
Równie¿ uwzglêdniaj±c relacje og³aszanych upad³o¶ci do liczby mieszkañców danego województwa, rozwi±zanie to najchêtniej jest wykorzystywane na Mazowszu. Na kolejnych pozycjach, przy takim podej¶ciu znajduj± siê jednak woj. kujawsko-pomorskie, ¶wiêtokrzyskie, podkarpackie i podlaskie. Sytuacja mo¿e zaskakiwaæ bior±c pod uwagê, ¿e wed³ug naszych danych w ¦wiêtokrzyskiem, na Podkarpaciu i Podlasiu, odsetek osób opó¼niaj±cych sp³atê kredytów i bie¿±cych rachunków jest niewysoki w porównaniu z reszt± kraju – zwraca uwagê S³awomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.
niezmiennie utrzymuje siê przewaga kobiet – ponad 55 proc. Inna prawid³owo¶æ to fakt, ¿e blisko co czwarta osoba korzystaj±ca z tego rozwi±zania ma miêdzy 36 a 45 lat. Ale ju¿ rekordzi¶ci z milionowymi d³ugami, których jest ponad dziewiêædziesiêciu s± nieco starsi, bo ¶rednio maj± ponad 47 lat.
Widaæ równie¿, ¿e przybywa bankrutuj±cych, którzy ukoñczyli 56 lat. O ile w pierwszym roku obowi±zywania nowych zasad upad³o¶ci w 2015 r. by³o ich nieca³e 32 proc. w minionym roku stanowili ju¿ prawie 39 proc.– mówi S³awomir Grzelczak.
Systematycznie spada natomiast kwota zaleg³o¶ci osób og³aszaj±cych . Jak wynika z danych BIK oraz BIG InfoMonitor w zesz³ym roku by³o to ¶rednio nieca³e 142 tys. z³, czyli o 15,5 tys. z³ mniej ni¿ rok wcze¶niej i niemal 96 tys. z³ mniej ni¿ w 2015 r.

Na tle d³ugów rekordzistów to wyj±tkowo niewiele. Zesz³oroczna rekordzistka, która og³osi³a upad³o¶æ w wieku 54 lat nie sp³aci³a kredytu o warto¶ci 8,3 mln z³, kolejny rekordzista – mê¿czyzna, w momencie korzystania z procedury upad³o¶ci mia³ 48 lat i d³ugi w bankach dochodz±ce do 5,3 mln z³. Oboje s± mieszkañcami woj. mazowieckiego. Na kolejnej pozycji uplasowa³ siê 68 letni mê¿czyzna z Ma³opolski, nie sp³aci³ co najmniej piêciu kredytów na sumê 4,3 mln z³.

D³ugi osób, które w 2018 r. og³osi³y upad³o¶æ, widoczne w bazach BIK i BIG InfoMonitor, wynios³y 732,4 mln z³. 53 mln z³ z tego stanowi³y zobowi±zania zg³oszone do Rejestru D³u¿ników BIG InfoMonitor, w¶ród których s± m.in. kwoty wpisane przez firmy po¿yczkowe, wyroki s±dowe nakazuj±ce zwrot d³ugów, d³ugi zg³oszone przez firmy windykacyjne, zaleg³e alimenty i d³ugi wobec s±dów. Wiêkszo¶æ, bo 679,4 mln z³ to kredyty. 211 zesz³orocznych bankrutów mia³o na koncie wy³±cznie kredyty mieszkaniowe o warto¶ci 102,4 mln z³. 520 osób sp³aca³o równolegle kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe na sumê 270,7 mln z³, ale najwiêcej – 3 743 osoby posiada³y ponad 306 mln z³ kredytów konsumpcyjnych, o przeciêtnej warto¶ci 81 826 z³.

W pierwszym roku obowi±zywania zliberalizowanych przepisów, czyli w 2015 r. upad³o¶æ og³osi³o ponad 2,1 tys. osób, rok pó¼niej ju¿ ponad dwa razy wiêcej (4,4 tys.), w 2017 r. nieca³e 5,5 tys., a w minionym roku 6,55 tys. osób czyli o 20 proc. wiêcej ni¿ rok wcze¶niej i 50 proc. wiêcej ni¿ w 2017 r.

Kwota d³ugów osób bankrutuj±cych, widoczna w bazach BIK i BIG InfoMonitor, to po czterech latach 2,46 mld z³. Nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e na szali przes±dzaj±cej o upad³o¶ci 18 567 osób le¿y znacznie wy¿sza suma, bowiem ok. 30 proc. w chwili og³aszania upad³o¶ci nie mia³o na koncie ¿adnego kredytu, a 21 proc. bankrutuj±cych osób nie mia³o widocznych przeterminowanych d³ugów w ¿adnej z wymienionych baz.

Co to jest upad³o¶æ konsumencka?

Obecnie to postêpowanie s±dowe przewidziane dla osób fizycznych, nieprowadz±cych dzia³alno¶ci gospodarczej. Mog± z niej korzystaæ osoby, które sta³y siê – nie maj± pieniêdzy na bie¿±ce rachunki, zakup artyku³ów codziennego u¿ytku oraz sp³atê kredytów czy po¿yczek. W k³opoty wpad³y ze wzglêdów losowych. Og³oszenie upad³o¶ci konsumenckiej oznacza utratê wszystkiego, co siê posiada. Prawo przewiduje jedynie wydzielenie og³aszaj±cemu bankructwo kwoty na wynajem mieszkania na okres od 12 do 24 miesiêcy. W wyj±tkowych okoliczno¶ciach w grê wchodzi zachowanie nieruchomo¶ci, ale pod warunkiem, ¿e zgodz± siê na to wierzyciele. Og³aszaj±cy upad³o¶æ ma obowi±zek wykonywania zatwierdzonego przez s±d planu sp³aty wierzycieli, który mo¿e byæ realizowany do 36 miesiêcy. W tym czasie nie mo¿na rozporz±dzaæ maj±tkiem w sposób, który móg³by zagroziæ realizacji planu sp³aty wierzycieli, np. zaci±gaæ kredytów czy wyprzedawaæ maj±tku. Upad³o¶æ konsumencka nie umarza alimentów ani rent odszkodowawczych, s±dowych kar grzywny i obowi±zku naprawienia szkody oraz zado¶æuczynienia za wyrz±dzone krzywdy.

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ