Strona głównaFinansePieniądz robi pieniądz, czyli w co inwestować?

Pieniądz robi pieniądz, czyli w co inwestować?

Największa kłopot z oszczędzaniem polega na zmobilizowaniu się do systematycznego odkładania pieniędzy. Jednak gdy już zgromadzimy większą kwotę, sprawa staje się dużo prostsza – trzeba ją jak najzyskowniej ulokować. Jest jasne, że gromadzenie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie to najbardziej niekorzystne rozwiązanie. Z kolei wielość opcji dostępnych na rynku może wprowadzić pewną dezorientację. Warto jednak podjąć wysiłek, aby poznać różne możliwości – korzyści będą odczuwalne dla naszego portfela.
Pieniądz robi pieniądz, czyli w co inwestować? [© apops - Fotolia.com] Sprawniej na rynku inwestycji poruszają się ci, którzy mają bogatą wiedzę w tej dziedzinie. Jednak nie tylko oni chcą chronić i pomnażać swój kapitał. Początkujący inwestor przed podjęciem decyzji o tym, gdzie ulokuje swoje oszczędności powinien rozważyć trzy najważniejsze kwestie: jaką kwotę chce , na jaki czas jest gotów przekazać swoje środki instytucji finansowej w zarządzanie i wreszcie - na jakie ryzyko jest gotowy.


Duży kapitał daje większe możliwości inwestowania, ale także osoby dysponujące skromniejszymi środkami bez problemu znajdą rozwiązanie dla siebie. Warto tylko mieć w pamięci żelazną regułę inwestowania: nie ma zysku bez ryzyka, a im bardziej ryzykowna (ale i potencjalnie bardziej zyskowna) forma inwestycji, tym dłuższy okres powinniśmy założyć. Instrumenty finansowe mają bowiem to do siebie, że im wyższy potencjał oferują, tym większymi wahaniami wartości mogą się cechować w krótszym terminie.

Którą z dostępnych opcji wybrać? Poniżej prezentujemy dostępne formy inwestowania.

Lokaty

Najogólniej mówiąc, polega na zawarciu umowy z bankiem: klient wpłaca daną kwotę na określony czas, a po jego upływie bank oddaje pieniądze, powiększone o ustalony procent.

Lokaty mają rozmaite rodzaje i warianty. Dzielą się np. na odnawialne i nieodnawialne (jednorazowe). W pierwszym przypadku po upływie ustalonego terminu lokata jest automatycznie przedłużana (o ile jej właściciel nie zadecyduje inaczej). Z kolei środki pomnażane na lokacie jednorazowej wracają na nasze konto, a żeby kontynuować oszczędzanie, trzeba założyć nową lokatę.


Zasadniczy podział lokat dotyczy okresu inwestowania. Krótkoterminowe lokaty można zakładać na 3, 6, 9 lub 12 miesięcy. Rok lub dłużej (zwykle nie więcej niż 6 lat) trwają lokaty długoterminowe. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest lokata standardowa ze stałym oprocentowaniem, wybierana na okres od 1 do 24 miesięcy.

Obligacje skarbowe

są papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa. Zasada działania jest prosta: Ministerstwo Finansów pożycza od inwestora, czyli osoby kupującej obligacje, określoną sumę pieniędzy, Zobowiązuje się ją zwrócić w określonym czasie wraz z ustalonymi odsetkami. Oznacza to stabilność naszej inwestycji, jednak oprocentowanie jest uzależnione od stóp procentowych NBP. W okresach niskich stóp (takich jak obecnie w Polsce) nie zawsze jest to opcja najkorzystniejsza, biorąc pod uwagę inflację. Okres inwestycji to 2, 3, 4 lub 10 lat, więc inwestor musi być przygotowany na dłuższą perspektywę.

Obligacje korporacyjne (komercyjne)

Zasada działania jest podobna. W tym przypadku jednak emitentem obligacji nie jest Skarb Państwa, tylko prywatna firma, która poprzez zaoferowanie obligacji inwestorom chce pozyskać kapitał na rozwój przedsiębiorstwa. Zaletą obligacji korporacyjnych może być wyższe oprocentowanie, jednak inwestor musi pamiętać o kilku kwestiach. Kluczowa - wybór papierów komercyjnych w Polsce jest ograniczony. Wiele emisji firmy kierują wyłącznie do instytucji finansowych, a inwestor może w nie zainwestować wyłącznie za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych (zarządzanych przez TFI). Ryzyko inwestowania za pośrednictwem obligacji korporacyjnych jest związane z kondycją finansową emitującej je firmy. Najczęściej jest tak, że im wyższe oprocentowanie oferuje firma, tym gorsza jest jej sytuacja finansowa, co rodzi ryzyko, że firma nie wykupi swoich obligacji - a inwestor nie odzyska swojego kapitału. Dlatego w obligacje komercyjne warto inwestować poprzez TFI, które wyselekcjonują najlepsze i najbezpieczniejsze papiery.
 
Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:13:49, 23-10-2015 ~gość: 31.61.136.xxx

    Z lokatami i obligacjami skarbowymi jest taki problem, że tak naprawdę biorąc pod uwagę inflację, niewiele z nich będziemy mieć (albo wręcz i nic). Giełda to już wyższa szkoła jazdy i zaangażowania, a fundusze to jednak powierzenie swoich pieniędzy innym ludziom, co dla mnie jest czymś zupełnie abstrakcyjnym. Wydaje mi się, że ze wspomnianych tutaj możliwości najlepiej wyglądają obligacje firmowe, które są niejaką równowagą między pozostałymi. Mają wyraźnie większy procent zwrotu od lokat i ob. skarbowych, a przy tym dużo mniejsze ryzyko, niż np. akcje. Szczególnie jeśli zadbamy o wybór stabilnego rynku (np. nieruchomości) i dobrze przeanalizujemy konkretne spółki.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy