Strona głównaFinanseZwrot towaru a reklamacja

Zwrot towaru a reklamacja

Kupując towar w tradycyjnym sklepie trzeba wiedzieć o tym, że prawo nie wymaga od sprzedawcy, aby przyjął zwrot pełnowartościowego produktu i oddał klientowi pieniądze. Składając reklamację, pamiętajmy, że przysługuje nam na to dwa lata od zakupu.
Zwrot towaru a reklamacja [Fot. auremar - Fotolia.com] Czy możemy zwracać kupiony towar?

– Nie ma czegoś takiego w polskim prawie jak możliwość , który nie ma wady. To jest tylko i wyłącznie dobra wola sprzedawcy. Jeżeli sprzedawca wychodzi naprzeciw konsumentowi i zgadza się na to, żebyśmy mimo wszystko tę rzecz która nie ma wady wymienili na inną, to sam określa warunki tego zwrotu lub wymiany. Może nas zobowiązać do tego, abyśmy dostarczyli np. pudełko, opakowanie, konkretny dowód zakupu, oryginalne metki. Może również stwierdzić, że nie odda nam pieniędzy, ale wręczy bon na zakupy w tej samej sieci. To jest zgodne z prawem – komentuje Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Co należy wiedzieć o reklamacji?

– W sklepach zdarzają się jeszcze napisy informujące o tym, że po odejściu od kasy nie uwzględniamy. Jest to napis, który nie jest zgodny z prawem. Bez względu na to co kupujemy, czy jest to tańsze, z wyprzedaży, czy droższe, w cenie regularnej to zawsze mamy prawo do reklamacji. To jest nasze podstawowe prawo konsumenckie – dodaje ekspert.

Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z produktu lub z usługi, produkt posiada wadę lub usługa został źle wykonana to składajmy reklamację.

Reklamację składamy w ciągu dwóch lat od momentu zakupu, w sklepie w którym kupiliśmy dany produkt. Ważny jest dowód zakupu, tym dowodem zakupu jest np. , potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta, a nawet zeznania tych osób, które towarzyszyły nam podczas zakupów.

– Pamiętajmy, że możemy reklamować to co zostało wykonane niezgodnie z umową. Jeżeli idziemy do fryzjera i umawiamy się, że będziemy miały blond końcówki, a wyszły pomarańczowe, to jest to powód do reklamacji. Jeżeli okazało się, że chciałyśmy podciąć włosy o 10 cm, a wyszłyśmy z bardzo krótkimi to także możemy zareklamować – podkreśla Agnieszka Majchrzak.

newsrm.tv

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X