Strona głównaFinanseWyłudzony zasiłek chorobowy trzeba oddać

Wyłudzony zasiłek chorobowy trzeba oddać

Pomimo akcji informacyjnych oraz prowadzonych przez ZUS kontroli nie brakuje osób, które z Funduszu Chorobowego próbują zrobić źródło łatwego zarobku. To dosyć ryzykowne postępowanie, które niekiedy kończy się koniecznością zwrotu otrzymanego z ZUS „chorobowego” i to wraz z odsetkami. Tylko w ubiegłym roku pracownicy ZUS na Dolnym Śląsku wykazali fikcję 431 zawartych umów o pracę z dziwnie wysoką pensją.
W ubiegłym (2016) roku inspektorzy ZUS na Dolnym Śląsku przyjrzeli się 2093 ubezpieczonym weryfikując ich prawo do otrzymania . 1162 sprawy nie wzbudziły ich wątpliwości, ale w przypadku 431 podważone zostało prawo do wypłaty zasiłków. Środki, z których finansowane są wypłaty tzw. „chorobowego”, pochodzą z Funduszu Chorobowego, do którego regularnie, co miesiąc wpływają składki od ubezpieczonych. Wpłacający je chcą mieć pewność, że świadczenia z Funduszu, na które wszyscy się składają, wypłacane są tym osobom, które mają do nich prawo. Dlatego ZUS przygląda się zwolnieniom, w czasie, których wypłacane byłyby wysokie nawet kilkutysięczne zasiłki.

– Naszą uwagę zawsze zwracają te , które są wystawiane po krótkim okresie ubezpieczenia, na niekiedy wiele miesięcy a wynagrodzenia, od których oblicza się zasiłki są przy tym bardzo wysokie – mówi Irena Grochowicz Naczelnik Wydziału Ubezpieczeń i Składek Oddziału ZUS w Wałbrzychu.

Niestety ciągle problemem jest społeczne przyzwolenie na wyłudzanie świadczeń z ZUS. Cierpią na tym ci przedsiębiorcy, którzy uczciwie prowadzą swoje biznesy i trudno jest im zaakceptować fakt, że ktoś opłaca składki przez całe życie, a ktoś inny po miesiącu ubezpieczenia od razu przechodzi na wysokie „chorobowe”.

– Zdarza się, że nasi pracownicy stwierdzają, iż niektóre osoby zakładają fikcyjne firmy, zawierają pozorne umowy o pracę, zgłaszają się do ubezpieczeń, wpłacają tylko dwie albo trzy składki i to od bardzo zawyżonych podstaw, a następnie idą na długie zwolnienie i występują o zasiłek chorobowy –mówi Joanna Kowalczyk-Sarapata Naczelnik Wydziału Ubezpieczeń i Składek z Legnickiego Oddziału ZUS.

ZUS mocą ustawy systemowej z 1998 r. został zobowiązany do zarządzania Funduszem Ubezpieczeń Społecznych i odpowiada za dysponowanie środkami m.in z Funduszu Chorobowego. Odpowiada też za ustalanie prawa do wypłaty świadczeń, w tym zasiłków chorobowych i macierzyńskich. Dlatego przed wypłatą zasiłku weryfikuje do niego prawo, nie brakuje, bowiem osób, które z pobierania zasiłków próbują zrobić sobie źródło utrzymania. Zadaniem Zakładu jest sprawdzenie czy zawarta lub zgłoszona działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, czy jedynie po to, by zainteresowani uzyskali świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i zdrowotnego.

ZUS

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy