Strona głównaFinanseWcześniejsza spłata pożyczki: czy zawsze się opłaca?

Wcześniejsza spłata pożyczki: czy zawsze się opłaca?

Szybkie pożyczki to możliwość pożyczenia określonej sumy pieniędzy na krótki okres. Najczęściej wynosi on 30 dni, aczkolwiek są firmy, które oferują także dłuższy okres spłaty – 35, 45 czy 60 dni. Dla nowych klientów pożyczki bardzo często są darmowe. Jeśli przekroczy się termin spłaty zadłużenia są dwa rozwiązania – albo karne odsetki, albo wykupienie przedłużenia terminu spłaty. A co w sytuacji, kiedy klient chce spłacić zadłużenie szybciej?
Wcześniejsza spłata pożyczki: czy zawsze się opłaca? [© Piotr Adamowicz - Fotolia.com] Kiedy jest możliwa wcześniejsza spłata?

Wszystko uzależnione jest od ustaleń obowiązujących w danej firmie pozabankowej. Są takie, które nie widzą problemu we wcześniejszym zwrocie pożyczonej sumy, jak również takie, które tego typu rozwiązań nie respektują. To znaczy respektują, ale klient jest stratny. Dlaczego? Ponieważ w umowie pożyczkowej każda firma zaznacza, czy w chwili klient otrzyma zwrot kosztów pożyczki czy też nie. Jeśli jest taka opcja, to warto z niej skorzystać. Jeśli nie – nic nie zyskuje się na wcześniejszym zwróceniu długu, a wręcz jest się stratnym, ponieważ spłacić trzeba kwotę wraz z kosztami wyliczonymi na pełen okres czyli 30, 40 czy 60 dni.

O ile wcześniej można spłacić?

Przeważnie firmy, które godzą się na wcześniejszą spłatę , nie wyznaczają konkretnego terminu, do kiedy miałoby to nastąpić. Klient więc może sam, w miarę swoich możliwości, zwrócić pieniądze przed czasem. Jeśli będzie miał taką potrzebę, to nawet 10 czy 15 dni przed terminem – wiadomo, że zdarzają się bowiem takie sytuacje, kiedy możliwa jest wcześniejsza spłata zobowiązania.

Pożyczka spłacona i co dalej?

Pojawia się jednak kolejne pytanie – na jakiej zasadzie zwrócone będą odsetki za niewykorzystany czas? Otóż tutaj każda firma określa to w indywidualny sposób. Przeważają dwa typy rozwiązań. Firmy takie jak na przykład: Vivus, Alfa Kredyt czy Extra Portfel, preferują następujący sposób: klient oddaje pełną kwotę pożyczki za okres 30 dni, po czym kontaktuje się z firmą, w celu odliczenia nadpłaty. Natomiast drugie rozwiązanie, praktykowane przez takie firmy jak Ferratum czy Filarum, polega na wcześniejszym skontaktowaniu się z konsultantem w celu ustalenia, jaka kwota powinna być zwrócona. Po dokładnych wyliczeniach, klient otrzyma informację zwrotną o tym, ile wynosi jego na konkretny dzień.

Łowca Chwilówek

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 06:30:41, 28-04-2017 ~gość: 78.10.208.xxx

    jasne, że sie opłaca przynajmniej jedno zmartwienie z głowy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy