Strona głównaFinansePieniądze jednak wpływają na nasze poczucie szczęścia?

Pieniądze jednak wpływają na nasze poczucie szczęścia?

Pieniądze istotnie wpływają na poczucie szczęścia, mówią uczeni z University of Pennsylvania. Im więcej zarabiasz, tym szczęśliwszy/a się czujesz...
Pieniądze jednak wpływają na nasze poczucie szczęścia?
Takie wnioski wyciągnięta po zebraniu danych od ponad 33 tysięcy uczestników badań. Pieniądze wpływają na poziom . Wcześniejsze badania sugerowały, że powyżej pewnej kwoty (75 tysięcy dolarów) dobrostan ludzi nie ulegał już znacznym zmianom - teraz pokazano, że liczy się tu każda kwota.

Aby ocenić poziom szczęścia, uczestników pytano nie tylko o ich ogólną ocenę dobrostanu, ale wypełniali oni krótkie ankiety (dostępne za pomocą specjalnej aplikacji) w losowo wybranych momentach dnia. Dzięki temu można było ocenić, jak się mają ludzie w licznych codziennych chwilach - podczas pracy, jedzenia obiadu, oglądania telewizji, etc.

Miary samopoczucia obejmowały 12 konkretnych , pięć pozytywnych (pewność siebie, dobre ogólne samopoczucie, natchnienie, zainteresowanie i duma) oraz siedem negatywnych (strach, gniew, bycie złym, znudzenie, smutek, zestresowanie i zdenerwowanie). Uczestnicy deklarowali też poziom satysfakcji z życia.

Mając takie dane, obliczono średni poziom dobrostanu każdej osoby i przeanalizowano jego związek z dochodami uczestników. Szczególnie chciano sprawdzić, czy w mocy pozostaną badania sprzed dekady, w których pokazano, że im więcej się zarabia, tym wzrasta, jednak samopoczucie zyskuje stabilny poziom, kiedy roczny dochód gospodarstwa domowego osiągnie 75 tysięcy dolarów.
Wrażenie robi założenie, że przestają mieć znaczenie powyżej tego punktu, przynajmniej jeśli chodzi o to, jak ludzie czują się na co dzień. Kiedy jednak przyjrzałem się szerokiemu zakresowi poziomów zarobków, odkryłem, że wszystkie formy dobrostanu ciągle rosły wraz ze wzrostem dochodu. Nie dostrzegłem żadnego punktu, w którym pieniądze przestały mieć znaczenie - mówi Matthew Killingsworth.
Osoby z wyższymi dochodami są szczęśliwsze częściowo z powodu zwiększonego poczucia kontroli nad życiem. - Kiedy masz więcej pieniędzy, masz też więcej możliwości wyboru sposobu życia. Prawdopodobnie można to jasno zobaczyć w pandemii. Osoby żyjące od wypłaty do wypłaty, które tracą zatrudnienie, mogą być zmuszone do podjęcia pierwszej dostępnej pracy, aby utrzymać się „na powierzchni", nawet jeśli nie lubią danego zajęcia. Osoby z poduszką finansową mogą czekać na lepiej dopasowaną propozycję. Przy podejmowaniu ważnych i mniej istotnych decyzji posiadanie większej ilości pieniędzy daje szerszy wybór i silniejsze poczucie autonomii - wyjaśnia Killingsworth.
Jednocześnie autor mówi, że ustalenia nie oznaczają, że pieniądze i sukces są jedynym wskaźnikiem poczucia szczęścia. Przykładowo, odkryto, że ci, którzy zarabiali więcej, dłużej pracowali i czuli na sobie większą presję niż pozostali, co oczywiście nie sprzyja poczuciu dobrostanu. Ogólnie rzecz ujmując, majątek jest dość skromnym wyznacznikiem poczucia szczęścia.
Jeśli w ogóle, ludzie raczej przesadzają, myśląc o swoim życiu w kontekście posiadanych pieniędzy. Tak, jest to czynnik, który może mieć znaczenie w sposób, z którego wcześniej nie zdawaliśmy sobie w pełni sprawy, jednak jest to jeden z wielu aspektów, nad którym można mieć kontrolę - wskazuje Killingsworth. To te inne czynniki dobrostanu są zwykle niedoceniane, dodaje.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy