Strona głównaFinanseOszczędne ogrzewanie

Oszczędne ogrzewanie

Nikt z nas nie wyobraża sobie przetrwania zimy bez ogrzewania w domu. Kiedy na dworze panuje mróz marzymy o tym, żeby wrócić do ciepłego domu. Jeżeli nasz system ogrzewania działa na prąd, zauważamy znaczny wzrost rachunków w okresie zimowym. Co zrobić, by maksymalnie obniżyć rachunki? Czy ogrzewanie na prąd to rozsądne rozwiązanie?
Oszczędne ogrzewanie [©  Andrey Popov - Fotolia.com] elektryczne niesie za sobą bardzo dużo zalet m.in. jest bardzo proste w instalacji i nie wymaga większych kosztów inwestycyjnych, w przeciwieństwie do innych rodzajów ocieplania domu. Przy ogrzewaniu elektrycznym nie trzeba budować komina, przyłącza gazowego, kotłowni, czy dzierżawić albo kupować zbiorników na olej lub gaz, co stanowi także atut w małych pomieszczeniach. Nieocenioną zaletą jest także bezpieczeństwo użytkowe – ogrzewanie elektryczne nie wiąże się z ryzykiem zaczadzenia tlenkiem węgla. Ponadto regulacja temperatury jest bardzo prosta i można ją wykonać bezpośrednio w pomieszczeniu mieszkalnym, co ma duże znaczenie, jeśli chcemy zaoszczędzić.

Niezbędna inwestycja w urządzenia

Aby taryfa G12 stała się dla nas opłacalna, należy zainwestować w urządzenia, które w czasie obowiązywania tańszej taryfy będą pobierać energię elektryczną, przetwarzać ją na ciepło, akumulować je i oddawać do pomieszczenia przez kilka godzin po odłączeniu zasilania. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się ogrzewacze akumulacyjne, które dzięki swojej budowie mogą pracować cyklicznie. Ładują się, czyli rozgrzewają, kiedy koszt jest tańszy, a oddają ciepło (rozładowują), gdy zapotrzebowanie na nie jest największe, a zasilanie – ze względu na wyższą cenę energii – jest odłączone. Grzejniki w naszych domach powinny być sprawne. Warto wymienić grzejniki na nowsze, szczególnie jeśli mamy jeszcze stare, żeliwne żeberka. Przyniesie to oszczędność, gdyż w grzejnikach starego typu krąży więcej wody, którą instalacja musi ogrzać, a to również kosztuje więcej.

Warto jest dołożyć trochę pieniędzy i wybrać piec z dynamicznym rozładowaniem. Do kontroli temperatury w piecu, a także tej odczuwalnej w mieszkaniu możemy użyć jednego z wielu dostępnych na rynku termostatów. To małe urządzenie pomaga utrzymywać w pomieszczeniach optymalną temperaturę poprzez regulację pracy grzejników. Warto przemyśleć także korzystanie z elektrycznego ogrzewania podłogowego, które oprócz zalet estetycznych (możemy zrezygnować z ) umożliwia także kontrolowanie pobierania energii.

Oszczędzanie to ciągły proces

Oprócz skorzystania z taryfy G12, istnieje także wiele innych sposobów na to, żeby płacić mniej za ogrzewanie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na sposób, w jaki wietrzymy pomieszczenia. Należy to robić krótko, ale intensywnie, otwierając wszystkie okna tylko na kilka minut. Najważniejsze jest to, aby na czas wietrzenia wyłączyć grzejniki. Poza tym nie należy w żaden sposób zasłaniać ani zastawiać grzejników (nawet zasłoną) gdyż może to powodować duże straty ciepła. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na to, czy mamy w domu szczelne okna, przez które może ulatywać ciepło. Warto zastanowić się nad wymianą okien na nowoczesne, które gwarantują zarówno szczelność jak i dobrą wentylację dzięki czemu znacząco zmniejszamy straty ciepła.

Ogrzewanie elektryczne nie musi nas sporo kosztować, wystarczy przestrzegać kilku zasad i zainteresować się zmianą taryfy prądu. Możemy , jednocześnie nie rezygnując z ciepła w domu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy