Strona głównaFinanseOdcisk palca zamiast numeru PIN. Nowa karta płatnicza

Odcisk palca zamiast numeru PIN. Nowa karta płatnicza

Firma Mastercard zaprezentowała biometryczną kartę płatniczą nowej generacji, która łączy w sobie mikroprocesor i technologię rozpoznawania odcisku palca. Karta umozliwia weryfikację tożsamości jej posiadacza w czasie zakupów w sklepach stacjonarnych.
Odcisk palca zamiast numeru PIN. Nowa karta płatnicza [© maxsim - Fotolia.com] Nowa wykorzystuje technologię skanowania linii papilarnych, która jest już stosowana przy płatnościach mobilnych, i będzie można jej używać we wszystkich terminalach przyjmujących płatności w standardzie EMV na całym świecie.

Pierwszym rynkiem testującym tę technologię jest Republika Południowej Afryki. W najbliższych miesiącach planowane są kolejne testy rozwiązania w Europie oraz w regionie Azji i Pacyfiku.

Jak to działa?

Właściciel karty biometrycznej rejestruje ją w swoim . Następnie jego odcisk palca jest przetwarzany na cyfrowy wzorzec, który jest szyfrowany i zapisywany na karcie. Od tej pory można już płacić nią w dowolnym terminalu obsługującym standard EMV.

Płacąc za zakupy w sklepie stacjonarnym, karta biometryczna działa na podobnej zasadzie, co zwykła karta płatnicza z mikroprocesorem. Jej użytkownik wkłada ją do terminala i jednocześnie przykłada kciuk do czytnika linii papilarnych na karcie. Następnie odcisk kciuka jest porównywany z wzorcem biometrycznym, który jest w bezpieczny sposób przechowywany w procesorze karty. Jeśli odcisk kciuka pasuje do wzorca, transakcja zostaje poprawnie zautoryzowana, a konsument nawet na moment nie wypuszcza karty z ręki.

Biometryczne uwierzytelnianie płatności – w tym przypadku za pomocą odcisku palca – pozwala w zupełnie nowy sposób potwierdzić, że osoba używająca karty jest jej uprawnionym posiadaczem. Przyjmowanie biometrycznymi jest dla sprzedawców bardzo proste. Nie wymaga nowego sprzętu, ani nawet aktualizacji oprogramowania, ponieważ nowy rodzaj kart przyjmują funkcjonujące już terminale płatnicze.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy