Strona głównaFinanseJak przygotować mieszkanie do wynajmu

Jak przygotować mieszkanie do wynajmu

Posiadanie mieszkania pod wynajem nadal jest uważane za opłacalną inwestycję. Dlatego też warto zadbać o swój lokal, aby był atrakcyjny dla potencjalnych zainteresowanych.
Jak przygotować mieszkanie do wynajmu [Fot. Photographee.eu - Fotolia.com] Należy zauważyć, że w ostatnich latach znacznie wzrosła świadomość właścicieli mieszkań pod kątem zapewnienia najemcom odpowiedniego standardu. Z uwagi na rosnącą konkurencję na rynku , aby szybko znaleźć lokatora nie wystarczy niższa cena czynszu. Atrakcyjne wnętrza szybciej zwracają uwagę zainteresowanych, którzy chętnie zapłacą więcej za mieszkanie w wygodnym i zadbanym wnętrzu.

Podstawowym założeniem, które należy sobie postawić przed rozpoczęciem prac remontowych jest określenie grupy docelowej najemców. Jeżeli posiadamy mieszkanie w apartamentowcu lub kamienicy w reprezentacyjnej części miasta, możemy pokusić się o wykończenie i wyposażenie mieszkania w wyższym standardzie. Dobry jakościowo gres, kuchnia na zamówienie, czy markowy sprzęt elektroniczny stanowią wartość dodaną do całości mieszkania, która z pewnością przełoży się na wysokość czynszu. Większość właścicieli postanawia jednak wykończyć swoje lokale nie nadwyrężając swojego budżetu. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ głównym założeniem jest, aby mieszkanie przynosiło zysk. Nie można jednak popadać ze skrajności w skrajność, ponieważ mieszkanie wyremontowane jak najtaniej jest rozwiązaniem na krótką metę. Może okazać się, że po okresie wynajmowania wiele elementów będzie nadawało się do wymiany, co wygeneruje dodatkowe koszty.

Przy generalnym warto sprawdzić kondycję instalacji, w przeciwnym wypadku możemy być narażeni na dodatkowe, nieprzewidziane wydatki.

Przy malowaniu ścian należy zastanowić się nad doborem kolorów. Zawsze warto postawić na paletę barw, która rozjaśni mieszkanie. Jest to szczególnie ważne w mniejszych lub słabiej oświetlonych wnętrzach.

Wyposażenie mieszkania w sprzęt AGD jest także niezmiernie ważne. Przyjmuje się, że lodówka, kuchnia z piekarnikiem i pralka są absolutnym minimum, do tego warto także pomyśleć o zmywarce i ewentualnie mikrofalówce. Wszelkie sprzęty małego AGD mogą być dodatkową zaletą o ile lokatorzy nie będą mieć własnych urządzeń ze sobą.

Samo wyposażenie mieszkania także nie należy do prostych zadań.
Na przykład wielu najemców wprowadza się z własnymi meblami, z kolei studenci cenią sobie w pełni urządzone wnętrza. Przy wyposażaniu mieszkania należy więc zachować minimalizm i przestrzeń dla dodatkowych mebli. Można także w ogłoszeniu zaznaczyć możliwość dodatkowego umeblowania mieszkania na życzenie najemcy. – radzi Maria Musiałek, dyrektor oddziału Emmerson Realty S.A. w Warszawie.
Dla wielu z nas dodatki stanowią dopełnienie mieszkania, jednak w przypadku lokalu pod wynajem nie należy nadmiernie dekorować wnętrz, wskazane są neutralne ozdoby. Pamiętajmy, że nie każdemu może podobać się nasz styl, należy więc dać szansę najemcy samemu udekorować mieszkanie.

Końcowym etapem jest zamieszczenie kompletnej oferty wynajmu. Należy skupić się na przejrzystym opisie i zamieszczeniu jak najlepszych zdjęć . W tym celu warto skorzystać z usług doświadczonych agencji nieruchomości, które mają w swoich szeregach profesjonalnych fotografów. Powierzając swoje mieszkanie agentowi nieruchomości uwalniamy się od odbierania telefonów w środku dnia oraz prezentacji mieszkania zainteresowanym, ponadto doświadczony pośrednik jest z właścicielem mieszkania od samego początku do ostatniego etapu, czyli podpisania umowy najmu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć