Strona głównaFinanseFinanse: jak pożyczają użytkownicy kart kredytowych?

Finanse: jak pożyczają użytkownicy kart kredytowych?

Niemal połowa posiadaczy karty kredytowej uznaje, że karta to klucz do uzyskania szybkiego dostępu do dodatkowych środków. Jest to częściej krótkoterminowe wsparcie niż planowana dłuższa pożyczka. 23 proc. uważa, że karta jest na sytuacje awaryjne. Kredytówką finansujemy mniejsze wydatki (63 proc. badanych do 1000 zł), które zamierzamy spłacić od razu – 68 proc. spłaca całość zadłużenia co miesiąc. Tylko 12 proc. wydaje w miesiącu powyżej dwóch tysięcy. Większe wydatki to domena pożyczki. Prawie połowa Polaków (46 proc.) bierze pożyczki powyżej 2000 zł.
Finanse: jak pożyczają użytkownicy kart kredytowych? [Fot. Kenishirotie - Fotolia.com] Posiadacze karty kredytowej korzystają także z pożyczek

Wśród badanych posiadaczy 72 proc. w ciągu ostatnich 5 lat wzięło pożyczkę, zaledwie co trzeci nie skorzystał z żadnej pożyczki w tym czasie. Na dodatkowe kredyty rzadziej decydują się osoby najmłodsze (18-29 lat) oraz single. Co czwarta osoba nie wzięła pożyczki nigdy. Co ciekawe tylko 39 proc. badanych rozważało wzięcie pożyczki z karty kredytowej, ale 28 proc. z nich uznało, że pożyczanie z karty jest droższe niż pożyczka, dla co trzeciego z nich karta okazała się przede wszystkim środkiem na awaryjne sytuacje.

Prawie połowa Polaków korzysta z karty kredytowej co najmniej parę razy w tygodniu, w tym 13 proc. korzysta codziennie, a prawie 90 proc. raz w miesiącu. Natomiast wśród osób, które zdecydowały się na pożyczkę, tylko 18 proc. osób, które skorzystało z takiej formy finansowania zrobiło to tylko raz w ciągu 5 lat. Niemal połowa zrobiła to kilka razy w ciągu ostatnich 5 lat (do 3 razy), a co dziesiąty badany zdecydował się na taką formę fiansowania więcej niż 5 razy w ciągu ostatnich 5 lat. Dane te pokazują, że z karty kredytowej korzystamy na co dzień, a z pożyczki raczej okazjonalnie, od święta.

Na co pożyczają Polacy?

Wśród Polaków najczęściej pożyczana kwota oscyluje między 1000 zł a 5000 zł. Jak pokazują badania kartą kredytową płacimy za mniejsze wydatki – 63 proc. badanych wydaje kartą miesięcznie do 1000 zł. Na pożyczkę decydujemy się przy większych kwotach. Prawie 75 proc. badanych zaciągnęło pożyczkę powyżej 1000 zł.

Nasz apetyt na pożyczki rośnie wraz ze wzrostem dochodów. Najzamożniejsi (z miesięcznym dochodem powyżej 5 tys. netto) średnio 3 razy częściej brali pożyczki na większe kwoty, w tym 12 proc. zdecydowało się na pożyczkę przekraczającą 50 tysięcy. Najzamożniejsi też częściej biorą pożyczkę na samochód – 27 proc. z tej grupy. Wśród osób mniej zamożnych, zaledwie co dziesiąta decyduje się na pożyczkę przekraczającą 10 tys. zł.

Z karty kredytowej korzystamy przede wszystkim przy większych zakupach domowych (63 proc.), płacąc za ubrania/buty (61 proc.) oraz płacąc za zakupy spożywcze oraz paliwo. 38 proc. badanych płaci też kartą za aktywności związane z rozrywką, czasem wolnym, aż 55 proc. wydatki związane z wakacjami i podróżami. Tylko 19 proc. reguluje swoje kartą kredytową.

Pożczyką finansujemy głównie zakup sprzętu rtv/agd – 44 proc. Jako kolejne na liście są: (14 proc.), zakup samochodu (10 proc.) oraz trudna sytuacja życia (9 proc.), czyli wydatki związane z planami długoterminowymi lub pomagającymi „podreperować” nasz domowy budżet, lub też związane z potrzebą chwili.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X