Strona głównaFinanseCzy wiek może przekreślić szansę na uzyskanie kredytu na zakup mieszkania?

Czy wiek może przekreślić szansę na uzyskanie kredytu na zakup mieszkania?

Wiek przyszłego kredytobiorcy w momencie zaciągania kredytu hipotecznego jest jednym z czynników wpływających na decyzję banku. Jakie ma znaczenie to, ile lat ma przyszły kredytobiorca? Czy banki narzucają maksymalny wiek, do którego można pomyślnie ubiegać się o kredyt?
Czy wiek może przekreślić szansę na uzyskanie kredytu na zakup mieszkania?

Kredyt hipoteczny - co należy wiedzieć?

Kredyt hipoteczny to oferta, której celem jest pomoc w nabyciu nieruchomości. Pozwala on pokryć do 90% kosztów nowego lokum. Bank przed udzieleniem takiego kredytu dokładnie przeanalizuje zdolność kredytową kredytobiorcy i sprawdzi m.in.:

  • dochody;
  • comiesięczne wydatki na gospodarstwo domowe;
  • obciążenia wynikające z innych kredytów czy pożyczek;
  • historię kredytową;
  • rodzaj zatrudnienia;
  • wiek.
Okres spłaty kredytu hipotecznego może wynieść nawet do 35 lat, dzięki temu miesięczne raty są mniejsze i nie obciążają tak mocno domowego budżetu jak w przypadku kredytów zaciąganych na mniejszą liczbę lat. Jednak ostateczny czas spłaty zależy od indywidualnych możliwości przyszłego kredytobiorcy.

Wiek kredytobiorcy - czy ma znaczenie?

Wiek kredytobiorcy jest ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję banku. Udzielając kredytu hipotecznego na tak długi czas, instytucja musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić swoje zobowiązania. Dodatkowo w pewnym wieku kredytobiorca może stracić możliwość pracy, przez co jego zdolność kredytowa znacznie spadnie. Tym samym może on mieć problem z regulowaniem kolejnych rat. Dlatego też w większości banków przyjmuje się, że w momencie zakończenia spłaty kredytu kredytobiorca nie powinien mieć więcej niż 70-80 lat.

Warto jednak pamiętać, że każdy bank podejdzie do tej kwestii bardzo indywidualnie, a na decyzję kredytową wpływ będzie mieć nie tylko wiek, ale także wysokość wkładu własnego i czas spłacania kredytu.

Jaki jest minimalny i maksymalny wiek ubiegania się o kredyt?

  • Minimalny wiek kredytobiorcy - zazwyczaj jest to 18 lat, czyli moment uzyskania pełnej zdolności do czynności prawnych, w tym do zaciągania zobowiązań. Istnieją jednak instytucje, które udzielają kredytu dopiero po ukończeniu 21 lat.
  • Maksymalny wiek kredytobiorcy - banki nie ustalają maksymalnego wieku, w którym można ubiegać się o kredyt hipoteczny. Jedyną granicą jest wspomniany wcześniej wiek w momencie zakończenia spłaty. Decyzja o otrzymaniu kredytu zależy także od zdolności kredytowej oraz czasu, na jaki rozłożone zostaną raty. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby wnioskować o kredyt hipoteczny mając np. 50 lat. Jeśli raty uda się rozłożyć tak, aby spłacić kredyt przed upływem maksymalnego wieku zakończenia spłat, bank nie powinien wydać odmownej decyzji.
Należy jednak pamiętać, że każdy bank ustala własne zasady, dlatego przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny warto dokładnie sprawdzić warunki wybranej instytucji.

Kredyt hipoteczny jest jedną z najlepszych opcji przy zakupie własnego „M" ze względu na swoje niskie oprocentowanie. Decyzja banku jest bardzo indywidualną kwestią, a wiek kredytobiorcy nie zawsze będzie przeszkodą. Aby sprawdzić swoje możliwości kredytowe, warto umówić się na spotkanie z ekspertem finansowym mFinanse, który przedstawi oferty wielu instytucji i pomoże wybrać tę, która sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji.

Artykuł przygotowany we współpracy z mFinanse

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy